شما اینجا هستید
استان ها » افت ۱۱ متری سطح‌ آب‌های زیرزمینی محلات طی ۱۳ سال

فرماندار محلات گفت: در طول ۱۳ سال اخیر سطح آب‌های زیرزمینی شهرستان ۱۱ متر افت کرده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسن قمری در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی بیان کرد: مجموعه بارش شهرستان محلات در سال آبی ۹۷-۹۶ برابر با ۱۷۲ میلیمتر بود. این بارش‌ها در سال آبی ۹۸-۹۷ با ۲۱۶ درصد رشد به ۳۷۳ میلیمتر رسید که نیمی از این بارش‌ها در بهار ۹۸ دریافت شد.

وی با اشاره به پر شدن تمامی بندها و سدهای خاکی شهرستان در بارندگی فروردین ماه‌ و ذخیره‌سازی ۶ میلیون مترمکعب آب در این بندها، گفت: شهرستان دارای ۲ حوضچه‌ پلاستیکی است که حدود یک میلیون مترمکعب آب در این حوضچه‌ها ذخیره‌سازی شده و همچنان ذهکده گل محلات از این حوضچه‌ها تغذیه می‌کند.

قمری تعداد چاه‌های شهرستان، چشمه‌ها و قنوات را به ترتیب ۱۶۹ حلقه، ۱۰۲ دهنه و ۱۴۰ رشته عنوان کرد و افزود: طی ۱۳ سال اخیر سطح آب‌های زیرزمینی محلات ۱۱ متر افت داشته است. در سال گذشته ۱۱ حلقه چاه و در سال جاری ۳ حلقه پر شده است، همچنین سه کنتور هوشمند در سال گذشته و یک کنتور در سال جاری بر روی چاه‌های شهرستان نصب شد.

وی با اشاره به ظرفیت آبی قابل قبول سرچشمه محلات که ۵ ماه در سال این آب هدر می‌رود، افزود: اگر این میزان آب از طریق چاه‌های جذبی تحت کنترل درآید سالانه ۳۰۰ هزار مترمکعب آب در شهرستان ذخیره‌سازی می‌شود.

فرماندار محلات اضافه کرد: حقابه شهرستان محلات از آب شرب ۲۴۵ لیتر بر ثانیه است که در حال حاضر تنها ۹۰ لیتر بر ثانیه اختصاص یافته و لازم است که تخصیص ۱۰۰ درصدی در اختیار شهرستان باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری