شما اینجا هستید
اجتماعی » قضاوت آسان نیست

دکتر امیر حیات مقدم پژوهشگر سیاسی گفت:روند رسیدگی به یک پرونده باید سریعتر از وضعیت فعلی باشد .در شرایط حاضر روند رسیدگی و مطالعه پرونده فوق العاده زمانبر است.یک حکم خلاف و ظالمانه باعث ظلم به یک انسان میشود و صد در صد در محضر خداوند باید پاسخگو بود در جهان آخرت قرار نیست افرادی که در این دنیا امیر بودند همچنان قدرت داشته باشند و ممکن است اسیر شوند.صد در صد امیران ظالم در جهان آخرت به اسیران در بند تبدیل میشوند.روزی خواهد رسید که ظالمان به خفت و خواری دچار خواهند شد و این امر خداوند است.شخصی که در این دنیا به دنبال قدرت نمایی  به مظلومان و مومنان و تحقیر مظلومان است باید جوابگو باشد اگر از این دنیا رها شد ولی در دنیای دیگر با او برخورد خواهد شد.قضات وقتی حکم میدهند به یک نکته دقت داشته باشند که در محضر خداوند باید پاسخگو باشند.مستی مدیران ظالم و غرور و تکبر ایشان فقط در این دنیای آشفته است و در جهان دیگر اوضاع دگرگون خواهد شد.
در روز قیامت قاضى دادگـر را مى‏ آورند و چنان حساب سختى از او کشیده مى ‏شود که آرزو مى‏ کند کاش هرگز حتّى درباره یک خرما میان دو نفر داورى نکرده بود.« کنزالعمّال : ۱۴۹۸۸ منتخب میزان الحکمة : ۴۷۰»صد درصد روایت فوق خیلی مهم است و قضات باید به آن دقت فروان داشته باشند.
«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحیم».

اى کسانى که ایمان آورده‌‏اید! از بسیارى از گمان‌ها بپرهیزید، چرا که بعضى از گمان‌ها گناه است و هرگز (در کار دیگران) تجسّس نکنید و هیچ‌یک از شما دیگرى را غیبت نکند، آیا کسى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟! (به یقین) همه شما از این امر کراهت دارید تقواى الهى پیشه کنید که خداوند توبه‌‏پذیر و مهربان است!
باید سعی شود در این مسیر حرکت کرد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری