شما اینجا هستید
بین الملل » وزیر امورخارجه آمریکا مدعی اجماع‌سازی با متحدان اروپایی علیه ایران شد

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مدعی شد واشنگتن توانسته در رایزنی با اروپایی‌ها آن‌ها را درباره برجام با خود هم‌نظر کند.

پمپئو گفت: آن‌ها اکنون با ما هم‌نظر شده و می‌گویند که چارپوب فعلی برجام جواب نمی‌دهد و نه مشکلات جهان را حل و نه خاورمیانه را باثبات می‌کند.

وی همچنین مدعی شد که واشنگتن توانسته جهان را در ارتباط با مسائل مربوط به ایران با خود همراه کند.

ادعای پمپئو در حالی است که وزیر خارجه ایران و ۴+۱ در نشستی که شب گذشته در نیویورک داشتند، در بیانیه پایانی این نشست تاکید کردند: برجام کماکان بخش اصلی از ساختار جهانی عدم اشاعه است و دستاوردی مهم در دیپلماسی بین المللی است.

در این نشست که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۴ (چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا) و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخرین وضعیت اجرای برجام در پرتو تحولات اخیر را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: اعضای برجام بر این باور هستند که این توافق یک عنصر کلیدی خلع سلاح جهانی و دستاورد بزرگ دیپلماسی بین المللی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: برجام هنوز بر سر جایش باقی است و ما تمام تلاش خود را به کار می‌بریم. اما چالش‌های زیادی وجود دارد. این توافق بر دو پایه بنا شده است: تعهد هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها. تلاش و چالش در هر دو مورد وجود دارد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا مدعی همکاری اروپا با واشنگتن شد

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مدعی شد: در دیدارهایی که با اروپایی‌ها داشتیم آن‌ها به صراحت گفتند که هیچ‌کاری را در ارتباط با تحریم‌ها علیه ایران بدون رضایت ما انجام نمی‌دهند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری