شما اینجا هستید
استان ها » رعایت نکردن ادب و اخلاق سیاسی به سود دشمن است

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان گفت: یک فرد سیاسی که به معیارهای نظام اسلامی نگاه می‌کند باید صادقانه سخن بگوید و برای رسیدن به اهداف سیاسی کوتاه مدت خودش اصول اخلاقی و دینی را زیر سؤال نبرد چرا که در نهایت به ضرر خودش و جریان سیاسی متبوعش خواهد شد.

رسول حامدیان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص لزوم رعایت ادب و اخلاق از سوی سیاسیون در فضای سیاست کشور و تأثیر این رفتار در جامعه با توجه به نزدیکی انتخابات، اظهار کرد: طبیعتاً یک فرد سیاسی اگر ملتزم به سیاست مورد نظر اسلام و سیاستی که در نظام اسلامی ترویج می‌شود باشد این موارد را رعایت می‌کند. سیاسیون اگر بخواهند کلامشان تأثیرگذار باشد و مخاطبان در گروه‌های مردم آن‌ها را بپذیرند باید صادقانه حرف بزنند و حرمت رقبا را نگه دارند. اگر حرف سیاسیون فردا یک جور دیگر در بیاید دیگر آبرویی برایشان نمی‌ماند.

وی افزود: اگر سیاسیون عمیق‌تر به مسائل نگاه کنند برای حفظ آبروی سیاسی خودشان حاضر نمی‌شوند حرف خلاف و بی مبنا بزنند. جریان سیاسی که این کار را بکند ممکن است در کوتاه مدت توفیق زودگذری پیدا کند، اما در دراز مدت ضرر خواهد کرد. بنابراین معتقدم یک فرد سیاسی که به معیارهای نظام اسلامی نگاه می‌کند باید صادقانه سخن بگوید و برای رسیدن به اهداف سیاسی کوتاه مدت خودش اصول اخلاقی و دینی را زیر سؤال نبرد چرا که در نهایت به ضرر خودش و جریان سیاسی متبوعش خواهد شد.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان، گفت: قطعاً چون به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم این موضوع حساس‌تر خواهد بود. انتخابات پیش رو در شرایطی برگزار می‌شود که کشور در تنگنای شدید اقتصادی به دلیل تحریم‌های استکبار جهانی است و به مردم فشار زیادی می‌آید. در این شرایط هر نوع سیاه نمایی به ضرر نظام و مردم خواهد بود. پیش‌بینی می‌کنم کاندیداهایی که قصد دارند وارد عرصه شوند سعی می‌کنند نقاط ضعف را پررنگ کنند و اگر این اتفاق بیفتد حجم وسیعی از حرف‌های بی مبنا به جامعه پمپاژ می‌شود.

حامدیان تصریح کرد: اگر بخواهیم واقع بینانه به مسائل کشور نگاه کنیم درست است که دچار مشکل هستیم، اما نقاط برجسته هم در عملکرد نظام فراوان است به خصوص در سیاست خارجی با توجه به مسائل اخیر حرف اول را در دنیا می‌زنیم. پس کاندیداها باید واقع بینانه به مسائل نگاه کنند و نقاط مثبت را هم ببینند. اگر کسی تنها منافع شخصی خود را ببیند تا رأی بیاورد حاضر است اصول و ارزش‌های نظام را زیر سؤال ببرد و منفی‌بافی کند تا رأی بیشتری کسب کند. این رأی ارزش ندارد! بنابراین این خطر وجود دارد که اگر سیاسیون و کاندیداها حواسشان جمع نباشد ممکن است این مشکلات به وجود بیاید.

وی ادامه داد: در نزدیک هر انتخاباتی بازار افشاگری و افترا زدن به یکدیگر گرم می‌شود. در این شرایط محل سیاه نمایی و منفی‌بافی زیاد وجود دارد. از تمام کسانی که قصد دارند به انتخابات ورود کنند تقاضا می‌کنم نقاط مثبت کاندیداها را مطرح کنند و وعده‌های پوچ ندهند و سیاه نمایی نکنند. سالم‌ترین حالت مخصوصاً در شرایط تحریم این است که منافع ملی کشور را بر منافع شخصی و جناحی خودمان ترجیح دهیم.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان در پاسخ به این سؤال که آیا هم‌اکنون سیاسیون ادب و اخلاق را در مواجهه با یکدیگر رعایت می‌کنند یا خیر؟ گفت: این موضوع نسبی است و نمی‌توان قضاوت کلی کرد. به نظر می‌رسد در مقایسه با سال‌های قبل که تجربه سیاسی کمتری در جامعه بود مقداری افراد سیاسی رعایت بیشتری در ادب و اخلاق می‌کنند، اما کم این موضوع هم زیاد است، البته این بی‌اخلاقی‌ها در فضای مجازی زیاد به چشم می‌خورد و این فضا چون در و پیکری ندارد دروغ و تهمت در آن زیاد است.

حامدیان خاطرنشان کرد: معلوم نیست چرا دولت فضای مجازی را ساماندهی نمی‌کند. مقام معظم رهبری چند بار به دولت تذکر دادند که این فضا را ضابطه‌مند کند. به نظر می‌رسد به هر دلیلی اراده‌ای برای این کار وجود ندارد و فضای مجازی رها شده است و حاصلش منفی بافی و ناامیدی در جامعه و تقابل افراد شده است که این فضای ملتهب به سود دشمن است.  

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری