شما اینجا هستید
سیاسی » مردم باید دستگاه قضایی را محل امن خود بدانند/باید تا انتهای پای حق بایستیم

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه مردم باید احساس کنند در دستگاه قضایی حقشان شناخته و داده می‌شود، عنوان کرد: تشخیص حق و باطل امری مهم است که باید در دستگاه قضایی به‌درستی عمل شود تا مردم دستگاه قضایی را محل امن خود بدانند.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی هرمزگان، افزود: یک قاضی در هر حوزه و دانشگاهی که تحصیل‌کرده و دارای هر مدرک و درجه علمی است، باید کار حسینی کند و بداند در جایگاه امیرالمومنین(ع) تکیه زده است.

وی با بیان اینکه انتظار ما از قلم قاضی قلم امیرالمؤمنین(ع) است و براساس عدالت بچرخد و حکمش براساس عدالت باشد، اظهار کرد: سختی منطقه، مشکلات آب و هوایی و کمبود نیروی انسانی وجود دارد اما قاضی باید با عزت حکم دهد.

عالی‌ترین مقام قضایی کشور با اشاره به اینکه قاضی باید فردی باشد که از هیچ‌کس نفوذ نپذیرد، خاطرنشان کرد: باید تمامی ابعاد وجودی‌اش از خدا باشد و در این سهم کارمندان سهم مهمی است، از تایپ نویس گرفته تا حوزه خدمات و بایگانی همگی به دستگاه قضایی کمک می‌کنند تا حکمی براساس عدالت صادر شود.

وی ادامه داد: نباید از قابلیت و خدمات شوراهای حل اختلاف به‌ویژه در پرونده‌های اختلافات قومی گذشت که کارهای بزرگی انجام‌شده و باید غنیمت شمرد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه باید به دنبال ارتقای روح و جان خود باشیم، تصریح کرد: نفس گره‌گشایی‌ها،خدمت کردن‌ها، شب نخوابیدن برای گره گشودن از مشکلات مردم، جهاد و حفظ سنگر ایران اسلامی حفظ خواهد شد و در روح و جان انسان باقی خواهد ماند.

وی اضافه کرد: با توجه به‌تمامی سختی‌ها و کمبودها نسبت به خدمات ارائه‌شده، دستگاه قضایی سربلند بوده و حرکت تمامی کارکنان قضایی در راستای افزایش اعتماد مردم به کارآمدی نظام جمهوری اسلامی است و نقش مهمی در افزایش امنیت ملی دارد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه دادگاه‌ها باید صریح و دقیق مو را از ماست بکشند، اظهار کرد: قضات باید با صبر و شکیبایی و احترام مردم و طرفین دعوا عمل کنند.

وی با بیان اینکه نسبت به کمبودها و مسائل رفاهی کارکنان دادگستری هرمزگان نیز واقف بوده و به‌طور حتم برطرف خواهیم کرد، عنوان کرد: باید بدانیم در شرایط جنگ اقتصادی با دشمن هستیم و دشمن به دنبال محدودسازی قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه هستند اما هرگز نمی‌توانند زیرا کشورمان جای خود را در منطقه و جهان بازکرده است.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها تصور کردند با تندی کردن تأثیری در بازار کشورمان خواهند گذاشت اما شاهد بودیم این اقدامات بازهم تأثیری نداشت، بیان کرد: باید گره‌گشایی‌ها را به دست خود مردم ایران اسلامی دید نه به دست کشورهای خارجی.

وی با بیان اینکه باروحیه استقلال و اقتدار و با مقاومت می‌توان کارها را پیش ببریم، افزود: هرمزگان ظرفیت رشد بالایی دارد که نیازمند کار جهادی دارد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه اولویت دستگاه قضا رسیدگی برای بهبود کمبودها در مناطق محروم است، عنوان کرد: ۹ هیئت به شهرستان‌ها و ۵ هیئت در مرکز استان مستقر و در حال بررسی وضعیت و کمبودها هستند و بخشی از این کمبودها در شورای عالی قضایی استان هرمزگان مطرح و امیدواریم برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه حضور و اقدامات صالحی در دادگستری هرمزگان نوید روزهای خوبی در دستگاه قضایی هرمزگان می‌دهد، افزود: تحول و تفاوت‌ها نیز قابل‌لمس است و در گزارش‌های مردمی و بازرسی شاهد این ارتقا هستیم.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه امیدواریم در استان هرمزگان شاهد کاهش ورودی به پرونده‌ها، رفع اطاله دادرسی، کاهش جمعیت کیفری و شاهد افزایش سرمایه اجتماعی نسبت به دستگاه قضایی باشیم، افزود: پیشرفت و توسعه استان هرمزگان در گروه تعامل دستگاه قضایی و اجرایی در تمامی بخش‌هاست.

وی با بیان اینکه باید بدانیم در گام دوم انقلاب اسلامی ضمن آموختن تجربه از گام اول و آنچه در گام اول از موفقیت‌ها داشتیم و شناسایی کاستی‌ها، در گام دوم باید همه نقش ایفا کنند، اظهار کرد: هر عضوی از قوه قضاییه باید در گام دوم انقلاب اسلامی نقش ایفا کند.

عالی‌ترین مقام قضایی کشور با اشاره به اینکه مردم باید احساس کنند در دستگاه قضایی حقشان شناخته و داده می‌شود، عنوان کرد: تشخیص حق و باطل امری مهم است که باید در دستگاه قضایی به‌درستی عمل شود تا مردم دستگاه قضایی را محل امن خود بدانند.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ برخی هواهای نفسانی نگذاشت که برخی افراد تشخیص حق و باطل را به‌درستی اعمال کنند یا پای حق تا انتها نایستادند، اضافه کرد: باید حق را به‌درستی بشناسانیم، به آن گرایش پیدا کنیم و پای آن تا انتها بایستیم.

آیت‌الله رئیسی در پایان گفت: شهدای کربلا حق را به خوب تشخیص دادند و رمز بقای آنان همین ایستادگی‌شان در پای حق بوده است.

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری