شما اینجا هستید
بین الملل » چانه‌زنی ترکیه با روسیه برای دریافت اس-۴۰۰ بیشتر

براساس اعلام شرکت روزو بورون اکسپورت که صادرکننده تسلیحات دولتی روسیه است، به‌رغم هشدارهای مکرر واشنگتن در قبال چنین اقدامی، ترکیه در حال خرید سیستم‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ بیشتر از مسکو است.

به گزارش ایسنا، الکساندر میخایف، رئیس شرکت روزو بورون اکسپورت به خبرگزاری روسی اینترفکس گفت دو طرف درمورد “تأمین مالی” و “برنامه تحویل” گفت‌وگو کرده‌اند. او اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

پیشتر هم دیمیتری شوگایف، مدیر سرویس فدرال روسیه در همکاری نظامی – فنی در روز سه‌شنبه تاکید کرد، قراردادهای جدید برای تامین سامانه‌های موشکی دفاع هوایی اس-۴۰۰ در مذاکرات اخیر میان روسای جمهوری ترکیه و روسیه مطرح نشده اما به طور کلی این مساله “در دست بررسی” است.

ترکیه عضو ناتو، اولین محموله از سامانه‌های دفاع موشکی مذکور را در ماه ژوئیه از روسیه تحویل گرفت و همین امر موجب شد تا آمریکا در اعتراض به آن ترکیه را از برنامه جنگنده‌های اف‌-۳۵ خارج کند. ایالات متحده مدعی است چنانچه سامانه‌های اس-۴۰۰ در کنار جنگنده‌های جدید آمریکایی فعال باشند قادرند تا جزئیات فنی حساس آن‌ها را دریافت کنند.

رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه پس از نشست با پوتین در کنفرانس خبری خود گفت، کار روی اس-۴۰۰ ادامه دارد و ترکیه خریدهای موجود را دریافت می‌کند.

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری