شما اینجا هستید
اجتماعی » طلب ۱۷۰ میلیارد ریالی حوزه بهداشت و درمان کاشمر از بیمه سلامت

ایسنا/خراسان رضویرئیس شبکه بهداشت و درمان کاشمر گفت: مطالبات شهرستان کاشمر از بیمه سلامت تا شهریورماه سال جاری بالغ بر ۱۷۰ میلیارد ریال است.

به گزارش ایسنا محمد جواد یزدانی در جلسه بزرگداشت هفته بیمه سلامت، که با حضور ریاست امور اداری اداره کل بیمه سلامت برگزار شد، عنوان کرد: یکی از چالش‌های جدی طرح تحول سلامت افزایش بیمه‌شدگان بود که فشار مضاعفی به مراکز و بیمارستان‌های دولتی وارد شد و هنوز شاهد تبعات آن هستیم.

وی اظهار کرد: خدمات درمانی قبل از اینکه خدمات بیمه بتواند حالت استاندارد و سازمان یافته‌ای را پیدا کند آن‌قدر سرعت گرفت که موجب بروز مشکلات بسیاری گردید.

یزدانی گفت: اگرچه طرح بیمه سلامت اقدام بسیار خوب و بزرگی بود و در پی آن خدمات بسیاری ارائه شد، اما برخی مسائل که در این طرح رخ داد تندروی و زیاده‌روی بود، اگر در ابتدای طرح جلوی این تندروی‎ها گرفته می‌شد برخی از اتفاقات بعدی رخ نمی‌داد.

 وی عنوان کرد: اگر چه کاشمر به عنوان قطب درمانی معرفی شده و بخش مهمی از خدمات را به شهرها و روستاهای مجاور که در چارچوب جمعیتی شهرستان هم نیستند، ارائه می‌دهد اما اینکه بخواهیم سقف بیمه تعیین کنیم بدون شک تبعاتی را در سطح شهرستان ایجاد می‌کند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان کاشمر بیان کرد: هرچند باید به بیماران خدمات‌دهی داشته باشیم اما اینکه برخی مواقع به دلیل تکمیل شدن سقف بیمه مجبور می‎شویم بیماران را به مشهد بفرستیم نوعی ظلم به مردم و کوتاهی در ارائه خدمات و امکانات است.

وی اظهار کرد: از دو ماه قبل به علت مشکلاتی که در سقف بیمه به وجود آمده مجبور شدیم بیمارانی که مراجعه می‌کنند و عمل دارند به دلیل افزایش سقف بیمه برای ماه آینده آن‌ها را پذیرش ‌کنیم.

یزدانی ادامه داد: به رغم اینکه در سال جدید تعرفه‌های بخش دولتی ده درصد افزایش یافته ولی هزینه‌ها در بخش غذا، تجهیزات پزشکی و تعمیرات و… چندین برابر شده و این موجب شده تراز بسیاری از بیمارستان‌های استان منفی شود، اگر این تراز منفی به صورت مستمر ادامه داشته باشد، مشکلات حادی را ایجاد می‌کند.

وی مطالبات بخش بهداشت و درمان شهرستان کاشمر از بیمه سلامت را تا شهریورماه ۱۷ میلیارد تومان اعلام نمود و افزود: این بدهی در صورتی است که کارانه پزشکان از حدود ۱۵ ماه قبل عقب مانده و اگر پرداخت‌ها صورت گیرد بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.

۵۸ درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت

در این جلسه رئیس امور اداری اداره کل بیمه سلامت استان خراسان رضوی گفت: اکنون ۵۸ درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند، که این آمار در شهرستان‎های کاشمر ۶۰ درصد، خلیل‌آباد ۷۶ درصد و بردسکن ۷۰ درصد است.

اسدالله ابراهیمی بیان کرد: سازمان بیمه سلامت طی دو سال اخیر با منابع پایدارتری که جذب شد بسیاری از مطالبات را با سرعت بیشتری پرداخت نمود و امیدواریم با الکترونیکی کردن اسناد و کمک گرفتن از کارشناسان اقدامات موثرتری را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه چاره‌ای جز استفاده از خدمات الکترونیک نداریم، اظهار کرد: باید با مؤسساتی که خطا می‌کنند برخورد جدی‌تری صورت گیرد و با کسانی که فعالیت خوبی دارند، تعامل بیشتری داشته باشیم.

بیمه‌ها باید از زیر چتر دولت خارج شوند

فرماندار کاشمر در این جلسه گفت: طرح جامع سلامت و پوشش بیمه‌ای در کشور از افتخارات دولت تدبیر و امید بوده، البته نواقصی هم دارد که باید نظرات و ایده‌ها مطرح و برایشان فرایندی تعریف و بازخورد داده شود.

مسلم ساقی افزود: برخی از نواقص از طریق حوزه قانون‌گذاری باید پیگیری شود و برخی در سطح ملی قابل طرح است که باید مسئولان شهرستان‌ها انعکاس دهند، فرمانداران همه شهرستان‌ها نیز در جلسات استانی و ملی موارد و مشکلات را باید طرح موضوع کنند.

وی یکی از افتخارات دولت را اجرای طرح تحول سلامت ذکر کرد و گفت: به رغم اینکه طرح تحول سلامت یک رویکرد انسانی بود اما برای مزایای آن تبلیغ نشد.

ساقی همچنین تصریح کرد: بیمه‌ها زمانی پایدار می‌مانند که خود را از زیر چتر دولت خارج کنند، صنعت بیمه در کشور مغفول مانده و باید به‌عنوان بنگاه اقتصادی و بدون منابع دولتی فعالیت کنند.

گوشی برای شنیدن مشکلات طرح سلامت نبود

در ادامه رئیس نظام پزشکی کاشمر اظهار کرد: عمده‌ترین مشکل در بخش خصوصی بدهی‌های معوقی است که بیمه به پزشکان دارد.

علیرضا ناصری افزود: اینکه برای برخی متخصصان که یک یا دو نفر در شهرستان بیشتر نیستند سقف بیمه تعیین کنیم موجب می‌شود در نیمه ماه سقف بیمه به اتمام برسد و از روز بعد که می‌خواهد خدمت ارائه دهد ویزیت بیماران را به صورت آزاد محاسبه کنند و این ظلم به بیمه شده است.

وی عنوان کرد: اگر چه نقدهای بسیاری بر نظام سلامت بود اما گوش‌هایی برای شنیدن این نقدها نبود و موجب شد اکنون شاهد مشکلات باشیم.

وی گفت: برخی مواقع طرح‌های غیر کارشناسی شده ابلاغ می‌شوند که در اجرا مشکلاتی را به وجود می‌آورند، در واقع برخی مواقع قوانین موجب افزایش هزینه‌ها می‌شوند، به طوری که برای تائید یک گواهی استراحت باید نامه از پزشک متخصص، عکس و دیگر آزمایش‌ها همراه باشد که موجب می‌گردد هزینه‌هایی را در برداشته باشد در صورتی‌که اگر پزشکی گواهی زیاد می‌دهد و یا فردی بسیار مراجعه دارد، می‎توان برای آن‌ها تعیین تکلیف کرد.

 600 هزار بار مراجعه به ۱۰۵ موسسه

رئیس اداره بیمه سلامت شهرستان کاشمر در این جلسه اظهار کرد: تا سال گذشته ۵ صندوق بیمه شامل صندوق کارمندی، سایر اقشار، ایرانیان، سلامت همگانی و روستاییان فعال بوده و از ابتدای امسال هم مددجویان کمیته امداد تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و برای آن‌ها دفترچه رایگان صادر شده است.

محسن علیزاده اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار دفاتر پیشخوان کاشمر برای ۲۲۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد دفترچه بیمه صادر شده است، همچنین از شش صندوق تحت پوشش کارمندی در کاشمر ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر، سایر اقشار شامل مددجویان بهزیستی، خانواده شهدا، جانبازان، طلاب و حوزه علمیه ۴۱۰۰ نفر، صندوق ایرانیان مخصوص ساکنان شهر ۵۷۰ نفر، سلامت همگانی رایگان ۳۰ هزار نفر و روستاییان ۵۳ هزار نفر تحت پوشش هستند.  

وی عنوان کرد: طی سال در کاشمر بالغ‌بر ۶۰۰ هزار بار مراجعه به ۱۰۵ موسسه در شهرستان داریم که در طول یک سال بالغ‌بر ۳۱ میلیارد تومان برای خدمات بیمه‌ای که در شهرستان انجام می‌شود، هزینه می‌کنیم.

علیزاده اظهار کرد: هزینه درمانی که برای افراد تحت پوشش در شهرستان بردسکن برای ۱۳۹ هزار بار مراجعه در سال به ۲۹ موسسه پرداخت می‎شود، مبلغ ۹ میلیارد تومان و در خلیل‌آباد برای ۲۶ هزار بار مراجعه به ۱۲ موسسه خصوصی و دولتی مبلغی بالغ‌بر ۶۰۰ میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کاشمر ۱۰۵ موسسه طرف قرارداد بیمه سلامت هستند، گفت: در حال حاضر تمامی خدمات بیماران خاص که در کاشمر ۱۲۴ نفر، بردسکن ۶۲ نفر و خلیل‌آباد ۲۷ نفر می‎شوند به طور رایگان انجام می‎شود.

علیزاده ادامه داد: برای خدمات بستری که بیشترین هزینه را در برمی‌گیرد، در کاشمر برای شش ماه اول امسال ۹ میلیارد تومان، در بردسکن یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از بیمارستان‌ها سند دریافت کرده‌ایم.

وی گفت: طی یک سال بالغ‌بر ۴۲ میلیارد تومان در سه شهرستان به مؤسسات طرف قرارداد پرداخت می‌شود که فقط در کاشمر هر ساعت در خود شهر کاشمر ۳۷۵۰ تومان به مؤسسات پول می‌دهیم.

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری