شما اینجا هستید
اقتصادی » متاسفانه تورم افسارگسیخته دامان مردم ایران را رها نمیکند

دکتر امیر حیات مقدم تحلیگر سیاسی گفت:

سازمان خصوصی سازی نباید بنگاه های زیان ده و ورشکسته را به مزایده بگذارد.در شرایط فعلی آمار چک های برگشتی فوق العاده بالا است و این مساله نشان دهنده اقتصاد ضعیف و بی ثبات است.اقتصاد خصولتی و دولتی کارگشا نبوده و در آینده نیز کارایی نخواهد داشت.نبود ثبات در ارز به نبود سرمایه گذار خارجی و داخلی ختم میشود.قراردادهای دولت با بخش خصوصی اگر یک طرفه باشد و بخش خصوصی احساس عدم کرامت نداشته باشد نه شغلی ایجاد خواهد شد و نه رشد اقتصادی .فرار سرمایه و نخبگان از همین مسایل نشات میگیرد.

قوانین تجارتی باید به نفع بخش خصوصی باشد و نباید دولت در امور این نهادها دخالت داشته باشد. تا مادامی که بخش خصوصی اقتصاد را اداره نکند اقتصاد رونق نخواهد داشت. ارزش پول ملی فوق العاده مهم است و از بین رفتن پول ملی مساوی است با ورشکسته شدن تمام مردم. تورم فعلی واقعا نفس مردم را بند آورده و مردم در شرایط فوق العاده سختی قرار دارند و متاسفانه با وجود حقوق های نجومی و تبعیض هایی از این دست روحیه مردم و امید به زندگی نیز وضعیت مناسبی ندارد. کاملا روشن است که مشکلات اقتصادی امروز تنها به دلیل تحریم نیست و مشکل فراتر از این مساله است.

در یکی از موارد یکی از افراد خوش فکر منطقه با سرمایه گزاری حدود ۳۰۰ میلیون تومانی شرکتی تاسیس کرده بود که توانسته بازمانده ساقه گندم های درو شده (کلول) که اکنون معمولا سوزانده می شود و مشکلات زیست محیطی ایجاد می کند را بسته بندی شیک کرده و آماده برای صادرات نماید اما به عنوان اینکه این محصول خوراک دام است جلوی این صادرات توسط دستگاه های مسئول گرفته شده که این نوع کارها و برخوردها به نام قانون اثر عکس بر فضای کسب و کار و رونق و سرمایه گزاری و ارز آوری دارد.  به کارمندان دولت باید مرتب توضیح داده شود که حقوقشان از مالیات مردم می آید و برخورد اسلامی با مراجعه کنندگان داشته باشند.

به هیچ وجه مشکلاتی نظیر سپرده گزاران کاسپین در نظام جمهوری اسلامی پذیرفته نیست.اعتیاد و طلاق و نزاع خیابانی با اقتصاد رابطه مستقیم دارد و در کشوری که فقر وجود داشته باشد موارد یاد شده نیز دیده میشود.متاسفانه ما در جامعه پرخاشگری و نزاع خیابانی و پرخاشگری فوق العاده بالایی مشاهده میکنیم که صد در صد با بیکاری و تبعیض اقتصادی و تورم تماس مستقیم دارد. اکثر نظامیان و معلمان در ایران از لحاظ مالی واقعا مظلوم واقع شده اند . این حقیقت تلخ جامعه ما است و نمیتوان این مساله را کتمان کرد که هم ارتشیان و هم سپاهیان و هم معلمان حقوق های فوق العاده پایینی دریافت میکنند.

افزایش قیمت بنزین اگر صورت گیرد باز هم تورم افسار گسیخته فعلی نفس گیر تر خواهد شد و سهمیه بندی بنزین نیز باعث به وجود آمدن مشکلات اساسی برای شهروندان خواهد شد.تولید .انبار وعرضه فرآورده های نفتی و بنزین باید از صفر تا صد توسط بخش خصوصی صورت گیرد. نبود فرهنگ انصاف در معامله و گرانفروشی که توسط برخی صورت میگیرد کار را به این جا رسانده است. قوانین تجارتی باید به نفع بخش خصوصی باشد و نباید دولت در امور این نهادها دخالت داشته باشد. تورم فعلی واقعا نفس مردم را بند آورده و مردم در شرایط فوق العاده سختی قرار دارند و متاسفانه با وجود حقوق های نجومی و تبعیض هایی از این دست روحیه مردم و امید به زندگی نیز وضعیت مناسبی ندارد.

هر قانونی که دست و پای تاجران و سرمایه گذاران را میبندد باید تغییر کند.

قوانین تجارتی باید در ایران طوری باشد که تاجر احساس امنیت سرمایه و احساس کرامت انسانی داشته باشد. هر شخصی که سر کار است باید سعی کند هر روز به دنبال یادگیری تخصص مربوطه و رشته کاری خود باشد و این حرکت باید مستدام و مداوم باشد . کارمندان نباید حرکاتی انجام دهند که تاجران از ادامه کار منصرف شوند. ما باید جامعه را به اخلاق دعوت کنیم. دولت باید از لحاظ جمعیت و سازمان به سمت کاهش برود و تمام بنگاه های اقتصادی دولتی و یا خصولتی به بنگاه های اقتصادی خصوصی و شخصی تبدیل شوند. تمام پیامبران به دنبال تکمیل مکارم اخلاقی بودند. در کشوری که اخلاق نباشد پیشرفت حاصل نخواهد شد.

در کشور ژاپن ما شاهد این مساله هستیم که شرکت های مختلف خودروسازی خودشان خودروهای خود را به دلیل نقص فنی فراخوان میدهند و به صورت رایگان قصد دارند که مشکل را برطرف کنند ولی در کشور ایران از این خبرها نیست .

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری