شما اینجا هستید
استان ها » افزایش بهره گیری کمباین ها در شالیزارهای گیلان

ایسنا/گیلان رییس اداره فناوری مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گیلان گفت: کمباین ها جوانان را به تولید برنج ترغیب می کنند.

حیدر کامیاب در گفت و گو با ایسنا با اشاره به آغاز به کار اولین مجمع عمومی تعاونی کمباین داران برنج استان گفت: حدود سه هزار دستگاه  کمباین برنج در استان گیلان وجود دارد که عملیات برداشت مکانیزه برنج را از نیمه دوم مرداد تا نیمه اول شهریور ماه انجام می دهند.

وی افزود: از جمله فعالیت های پیش بینی شده برای تعاونی مذکور ساماندهی ورود و خروج کمباین های مهاجر، حضور در مجامع تصمیم گیری برای تعیین نرخ برداشت، نظارت بر رعایت نرخ برداشت، پیگیری امور بیمه ای اعضا، پیگیری تامین قطعات یدکی کمباین،سوخت، آموزش کمباین داران و سایر نیازهای صنفی مربوطه است.

کامیاب با بیان اینکه سال گذشته در گیلان ۲۳۰۰ کمباین وجود داشت، خاطرنشان کرد: برنامه داریم تعداد کمباین های استان را در سال آتی افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: افزایش کمباین ها و توسعه مکانیزاسیون موجب کاهش هزینه تولید برنج می شود و ارتقای درآمد برنجکاران را به همراه دارد.

رییس اداره فناوری مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: کاهش ضایعات برنج و افزایش استقبال جوانان روستایی به تولید برنج یکی دیگر از مزایای توسعه مکانیزاسیون است.

وی با اشاره به اینکه کمباین ها موجب کاهش سختی کار تولید برنج می شوند و به همین دلیل شاهد ورود روزافزون جوانان برای برنجکاری هستیم، گفت: کمباین ها علاوه بر تولید برنج به توسعه کشت مکانیزه دیگر محصولات کشت دوم از جمله صیفی جات نیز کمک شایانی می کند.

کامیاب خاطرنشان  کرد: کمباین ها سرعت انجام کار را نیز بالا می برند و همین امر موجب شده امسال ۱۶۱هزار هکتار از اراضی برداشت برنج به صورت کمباین انجام شده و انتظار داریم تا سال های آینده  ۲۱۰ هزار هکتار از شالیزارها برداشت برنج به صورت کمباین انجام شود.

وی گفت: در حال حاضر بیشترین کمباین های استان در شهرستان آستانه اشرفیه وجود دارند و شهرستانهای دیگر نیز برای برخورداری بیشتر از کمباین و توسعه مکانیزاسیون رشد در حال تلاش هستند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری