شما اینجا هستید
علمی » رئیس کمیسیون بهداشت: باید دوش به دوش قوه قضاییه ساختارهای فسادزا را اصلاح کنیم

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: باید دوش به دوش قوه قضاییه ساختارهای فسادزا را اصلاح کنیم تا حرکت انقلابی قوه قضاییه تکمیل شود.

به گزارش ایسنا، علی نوبخت حقیقی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود اظهار کرد:‌ طی سال های گذشته شاهد نفوذ و رد پای نااهلان در نظام پزشکی بوده‌ایم. قرار ما در کمیسیون بهداشت این بوده است که با تمام مفاسد پزشکی در حوزه دارو، درمان و مسائل آموزشی برخورد کنیم. به مردم ایران اطمینان می‌دهم که خدماتی در این مورد انجام داده‌ایم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به وضعیت بیماران خاص گفت: بیمارانی مثل دیالیزی‌ها، بیماران مبتلا به ام اس و سرطانی‌ها تا حد خوبی تحت پوشش بیماران خاص قرار گرفتند. امیدوارم به زودی خدمات بهتری به آن‌ها ارائه شود.

وی تغییر و توسعه طرح تحول نظام سلامت را به عنوان کار اصلی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معرفی کرد و گفت: این طرح با اهداف بشردوستانه و کمک به مردم محروم خدمات جدی‌تری را ارائه کرده است. خدماتی که قبل از این طرح ارائه می‌شد قانون را رعایت نمی‌کردند. ما در برنامه ششم این طرح را تصویب کردیم و این طور نبود که این قانون را رها کنیم بلکه برای آن ضرب‌الاجل دو ساله گذاشتیم.

نوبخت حقیقی با اشاره به بررسی طرح ملی نظام سلامت در جلسه روز گذشته مجلس اظهار کرد: با این طرح و به واسطه پرونده‌های الکترونیک سلامت و نسخه‌های الکترونیکی حدود ۲۵ درصد صرفه‌جویی را رقم زده‌ایم. در مجلس دهم برای ترمیم بودجه ۹۵، ۸ هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت تخصیص داده شد در حالی که این منابع قابل صرفه‌جویی بوده و امروز این صرفه‌جویی در حال اعمال است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه «سابقا جسد مردم ایران در بیمارستان‌های دولتی گروگان گرفته می‌شد» گفت: ما ننگ این اتفاق را از دامن نظام پاک کردیم. روز گذشته یکی از دوستان گفت که دولت و مجلس نمی‌توانند مسائل نظام را حل کنند. پرسش من این است که آن زمانی که جسد مردم در بیمارستان‌ها گروگان گرفته می‌شد شما کجا بودید؟ مجلس می‌تواند مصلحت نظام را تشخیص دهد.

وی افزود: جلوگیری از واردات دارو یکی دیگر از اقداماتی است که به کمک دکتر نمکی صورت گرفت و باعث شد که ۹ هزار میلیارد تومان از پول‌های محدود داروهای وارداتی به ۶۰ میلیارد تومان تقلیل پیدا کند. آیا این تصمیمات مصلحت نظام نیستند؟ ما برای اولین بار موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت تأسیس کردیم. در کادر پزشکی این موسسه کسانی بودند که نزدیک به ۱۰۰ ماه در جبهه‌ها بودند. پرونده آن ها رها شده بود. بنابراین ما با هدف تقویت فرهنگ ایثار و شهادت این موسسه را ایجاد کردیم. همچنین سامانه پیچک را به وزارت بهداشت و درمان منتقل کردیم. این سامانه جلوی بسیاری از مفاسد را گرفته است.

نوبخت حقیقی در پایان نطق خود با اشاره به مبارزه قوه قضاییه با فساد گفت:‌ قوه قضاییه گام‌های بلندی برداشته اما صرفا با معلول برخورد می‌کند. باید با علت‌ها برخورد کرد و این برخورد بر دوش مجلس است. ما باید دوش به دوش قوه قضاییه ساختارهای فسادزا را اصلاح کنیم تا حرکت انقلابی قوه قضاییه تکمیل شود.

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری