شما اینجا هستید
اقتصادی » قانون تجارتی را اجرا می‌کنیم که مربوط به ۲۰۰ سال قبل است

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: امروز قانون تجارتی را اجرا می‌کنیم که مربوط به ۲۰۰ سال قبل است.

به گزارش ایسنا عیسی امینی در نشست خبری امروز با خبرنگاران داخلی و بین‌المللی اظهار کرد: کانون وکلا به عنوان قدیمی ترین نهاد مدنی بیشترین ارتباط را  با رسانه‌های کشور دارد. کانون وکلا بیش از ۱۰۰ سال عمر دارد. از سال ۱۳۲۹ دارای کانون وکلا شدیم و در ۷ اسفند۱۳۳۱ استقلال وکیل و کانون را به رسمیت شناختیم.

وی افزود: تا سال‌ها بعد بسیاری از کشورهای منطقه مانند روسیه از این استقلال برخوردار نبودند. امروز برخی اشخاص حقیقی و حقوقی گام‌های جدی برمی دارند که متعرض ما شده‌اند. ما خود را  نهاد سیاسی نمی دانیم. ما حق ورود به انتخابات سیاسی کشور را نداریم. ما وظیفه داریم وارد مباحث مدنی کشور شویم. به همین دلیل است که ما در قانون تجارت ورود کردیم.

وی افزود: ما امروز قانون تجارتی  را  اجرا می کنیم که مربوط به ۲۰۰ سال قبل است. این قانون نمی تواند منطبق با نیازها باشد. ما امروز اصلاح قانون تجارت را مطرح می کنیم که مجلس ۳۳۱ ماده قانون اساسی را بتصویب رسانده و قدری عجیب و کم نظیر است. قانون تجارت بدون زیرساخت‌ها امکان پذیر نیست.

امینی گفت: حقوقدانان کشور و دست اندراکاران بیمه و بازار به این سمت رفتند لایحه کامل تجارت را بنویسند و در سال ۱۳۸۴ آماده شد ولی زمانی که به مجلس وارد شد در قالب اصل ۸۵ تصویب شد ولی شورای نگهبان آن را اعاده کرد. نهایتا در زمان طولانی این لایحه تصویب شد و ۳۳۱ ماده دارد و در مورد قراردادهای تجاری است. مشخص نشد که واضعین آن کیستند. ملت و حقوقدانان استقبال جدی از این قانون نمی کنند و  گویی که شورای نگهبان می خواهد آن را در خلا نگه دارد.

وی افزود: لایحه ای که در ۳۳۱ ماده بتصویب رسیده است  اشکالاتی دارد و یکی از اشکالات ان این است که معلوم نیست لایحه است یا طرح. اگر آن را لایحه بدانیم ما با دفاع کامل دولت از این لایحه مواجه نیستیم و اگر آن را طرح بدانیم روند طرح را طی نکرده است.

امینی ادامه داد: با این قراردادها در قانون بعدا شگفت زده خواهیم شد. اجاره به شرط تملیک در قانون آمده که شاید در شانیت قانون نباشد.

وی تاکید کرد:  چرا با وجود اینکه زیر ساخت های قانون تجارت را اماده نکردیم،  زمان لازم الاجراشدنش را کوتاه اعلام می کنیم لذا اولا کل قانون باید تحویل مجلس شود و ثانیا باید زمان اجرایی شدن را سه سال آینده بگذاریم زیرا کشور ما سنتی است.‌

وی افزود: اجرای این قانون منطقی و عادلانه نیست. یکبار دیگر قانونگذار نیاز دارد که از لایحه جدید و لایحه سال ۸۴ التقاطی را انجام دهد.


وی افزود:  البته در این لایحه اصلاحات خوبی در بحث حمل و نقل انجام شده است.  ما سرمایه گذار نیستیم و تولید داخلی داریم. ما در قانون سابق حمایت از نمایندگان تجاری نداشتیم و برای اولین بار  است که از نمایندگی تجاری حمایت کردیم که خوب است.

وی ادامه داد: اجرای فعلی قانون به این شکل،  کندی تولید و تجارت را در پی دارد.  پیشنهاد ما به مجلس و شورای نگهبان این است که  این لایحه ۳۳۱ ماده ای را فعلا تصویب نکنند و  منتظر بمانند سایر بخش های لایحه تجارت واصل شود و پس از اصلاح خطاها راجع به این امر نظر دهد.

وی افزود: در این خلا بی قانونی، ایران  بهشت سرمایه گذاری است و  ما امروز قانون حمایتی داریم تا هر سرمایه گذار خارجی بتواند مسیر را بدرستی طی کند و اصل سرمایه و سودش تضمین می شود . هیچ کشوری مثل ایران فکر نکنیم برای جذب سرمایه گذاری کارهایی کند که اخیرا آن را بانک مرکزی انجام داده است.  ما دولتی داریم که درصدد است ویزا را بردارد و از سوی دیگر قانونی داریم که قطعا حامی سرمایه گذار است. هیچ سرمایه گذاری نبوده که ادعا کرده باشد من سرمایه گذاریم را در ایران هدر داده ام.

وی با بیان اینکه کانون وکلا سه بخش را دارد که در خدمت سرمایه گداری خارجی است گفت:  یکی مرکز داوری است و  دیگری کمیسیون بین الملل و یک ببخش بین المللی  را تاسیس کردیم و  در اداره معاضدت است که ماه آینده آن را  راه اندازی می کنیم.

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری