شما اینجا هستید
اقتصادی » پرداخت تعرفه‌های وارداتی به پاکستان کابوس تجار ایرانی

ایسنا/خراسان شمالی یکی از بازرگانان فعال در حوزه کشاورزی در خراسان شمالی از صادرات ۹۰تن انگور به کشورهای پاکستان و روسیه طی روز گذشته خبر داد.

آزاد فتحی در گفت و گو با ایسنا، گفت: طی روز گذشته ۵۰ تن انگور به کشور پاکستان و ۴۰ تن انگور از خراسان شمالی به کشور روسیه خبر داد.

وی با اشاره به اینکه دو شرکت زنجیره ای بزرگ در روسیه خواهان حدود چهار هزار تن انگور از این استان هستند، افزود: متاسفانه ظرفیت ارسال چنین باری در این استان وجود ندارد.

فتحی ادامه داد: کشور مذکور بارهای مورد نیاز خود را با بسته بندی های خاص و استاندارد می خواهد این درحالیست که این استان توان سردخانه ای زیادی ندارد.

وی اظهارکرد: از سوی دیگر واحدهای بسته بندی نیز در این استان وجود ندارد و همین امر سبب شده تا دست رد به محصولات کشاورزی این استان زده شود.

این صادرکننده محصولات کشاورزی در ادامه به صادرات کالا به کشور پاکستان نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه صادرکنندگان برای ارسال بار به کشور پاکستان با مشکلات متعددی مواجه هستند که مانع فکر کردن به بازارهای این کشور می شود.

وی افزود: یکی از مشکلات موجود پرداخت تعرفه های خیلی بالا بابت ورود انگور به کشور مذکور از سوی صادرکننده است بطوریکه مجبور به پرداخت ۵۰ میلیون تومان تعرفه گمرکی به این کشور برای صادرات کالای خود شده ام.

فتحی ادامه داد: باید مسئولان ذی ربط نسبت به حل این مشکل توجه و اهتمام ویژه ای داشته باشند، چراکه پاکستان بازار بسیار خوب برای محصولات ایران است.

وی اظهارکرد: به عنوان مثال علاوه بر انگورر، سیب درختی یکی دیگر از محصولات است که با حل مشکل پرداخت تعرفه های گمرکی می توان آن را از خراسان شمالی به پاکستان صادر کرد.

این صادرکننده محصولات کشاورزی به کرایه های بالای حمل و نقل نیز اشاره کرد و گفت: برای صادرات بار به کراچی مبلغ ۳۰ میلیون تومان پرداخت شده است که رقم بسیار بالایی است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر کشور پاکستان فقط اجازه ورود بار با خودروهای ایرانی تا کویته را می دهد و برای ادامه حمل بار از کویته تا کراچی باید بار تخلیه و سپس به کویته منتقل شود که این امر سبب می شود به انگورها که بار حساسی است، آسیب وارد شود.

فتحی تاکید کرد: بسیاری از دولت ها به صادرکنندگان خود بابت کرایه حمل و نقل کمک هایی می کند که این حمایت در ایران وجود ندارد و توصیه می شود برای رونق اقتصاد و فروش محصولات ایرانی، این حمایت ها از تجار ایرانی نیز صورت گیرد.

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری