شما اینجا هستید
اقتصادی » تورم افسارگسیخته دامان مردم ایران را رها می کند؟

احسن نیوز:

دکتر امیر حیات مقدم تحلیگر سیاسی گفت: سازمان خصوصی سازی نباید بنگاه های زیان ده و ورشکسته را به مزایده بگذارد.در شرایط فعلی آمار چک های برگشتی بالا است و این مساله نشان دهنده اقتصاد ضعیف و بی ثبات است.اقتصاد خصولتی و دولتی کارگشا نبوده و در آینده نیز کارایی نخواهد داشت. نبود ثبات در ارز به نبود سرمایه گذار خارجی و داخلی ختم میشود. قراردادهای دولت با بخش خصوصی اگر یک طرفه باشد و بخش خصوصی احساس عدم کرامت نداشته باشد نه شغلی ایجاد خواهد شد و نه رشد اقتصادی . فرار سرمایه و نخبگان نیز  از همین مسایل نشات میگیرد.

متاسفانه تورم افسارگسیخته دامان مردم ایران را رها نمیکند

حیات مقدم گفت: قوانین تجارتی باید به نفع بخش خصوصی باشد و نباید دولت در امور این نهادها دخالت داشته باشد. تا مادامی که بخش خصوصی اقتصاد را اداره نکند اقتصاد رونق نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: ارزش پول ملی فوق العاده مهم است و از بین رفتن پول ملی مساوی است با ورشکسته شدن تمام مردم. با توجه به تورم فعلی مردم در شرایط سختی قرار دارند و متاسفانه با وجود حقوق های نجومی و تبعیض هایی از این دست روحیه و امید مردم نیز وضعیت مناسبی ندارد. کاملا روشن است که مشکلات اقتصادی امروز تنها به دلیل تحریم نیست و مشکل فراتر از این مساله است.

این تحلیگر سیاسی گفت: در یکی از موارد یکی از افراد خوش فکر منطقه با سرمایه گذاری حدود ۳۰۰ میلیون تومانی شرکتی تاسیس کرده بود که توانسته بازمانده ساقه گندم های درو شده (کلول) که اکنون معمولا سوزانده می شود و مشکلات زیست محیطی ایجاد می کند را بسته بندی شیک کرده و آماده برای صادرات نماید اما به عنوان اینکه این محصول خوراک دام است جلوی این صادرات توسط دستگاه های مسئول گرفته شده که این نوع کارها و برخوردها به نام قانون اثر عکس بر فضای کسب و کار و رونق و سرمایه گذاری و ارز آوری دارد.  به کارمندان باید مرتب توضیح داده شود که حقوقشان از مالیات مردم می آید و برخورد اسلامی با مراجعه کنندگان داشته باشند.

وی  گفت: به هیچ وجه مشکلاتی نظیر سپرده گذاران کاسپین در نظام جمهوری اسلامی پذیرفته نیست.اعتیاد و طلاق و نزاع خیابانی با اقتصاد رابطه مستقیم دارد و در کشوری که فقر وجود داشته باشد موارد یاد شده نیز دیده میشود.متاسفانه ما در جامعه پرخاشگری و نزاع خیابانی و پرخاشگری  مشاهده میکنیم که صد در صد با بیکاری و تبعیض اقتصادی و تورم تماس مستقیم دارد.

حیات مقدم  در اشاره به تاثیر افزایش قیمت حامل های انرژی بر اقتصاد کشور گفت:  افزایش قیمت بنزین اگر صورت گیرد تورم افسار گسیخته و نفس گیر تر و باعث به وجود آمدن مشکلات اساسی برای شهروندان خواهد شد.

از نگاه این تحلیل گر سیاسی تولید، انبار وعرضه فرآورده های نفتی و بنزین باید از صفر تا صد توسط بخش خصوصی صورت گیرد. نبود فرهنگ انصاف در معامله و گرانفروشی که توسط برخی صورت میگیرد کار را به این جا رسانده است. قوانین تجارتی باید به نفع بخش خصوصی باشد و نباید دولت در امور این نهادها دخالت داشته باشد.

هر قانونی که دست و پای تاجران و سرمایه گذاران را میبندد باید تغییر کند

حیات مقدم گفت: قوانین تجارتی باید در ایران طوری باشد که تاجر احساس امنیت سرمایه و احساس کرامت انسانی داشته باشد. هر شخصی که سر کار است باید سعی کند هر روز به دنبال یادگیری تخصص مربوطه و رشته کاری خود باشد و این حرکت باید مستدام و مداوم باشد . کارمندان نباید حرکاتی انجام دهند که تاجران از ادامه کار منصرف شوند. ما باید جامعه را به اخلاق دعوت کنیم. تمام پیامبران به دنبال تکمیل مکارم اخلاقی بودند. در کشوری که اخلاق نباشد پیشرفت حاصل نخواهد شد.

وی گفت: دولت باید از لحاظ جمعیت و سازمان به سمت  کوچک شدن برود و تمام بنگاه های اقتصادی دولتی و یا خصولتی به بنگاه های اقتصادی خصوصی و شخصی تبدیل شوند. 

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری