شما اینجا هستید
اجتماعی » قرار گرفتن مادران باردار در معرض تلفن همراه موجب مشکلات رفتاری در کودکان می‌شود

احسن نیوز:

ایسنا/خراسان رضوی بر اساس نتایج تحقیق متخصص رسانه‌های اجتماعی در ترکیه، استفاده از تلفن‌های همراه در مادران باردار ممکن است خطر بروز مشکلات رفتاری در فرزندان آنان را افزایش دهد.

به نقل از ترکیش نیوز، دنیز اونای محقق این تحقیق، گفت: “در دنیای فناوری امروز، دستگاه‌های بی‌سیم به‌صورت شبانه‌روزی در کنار ما قرار دارند و امواج رادیویی الکترومغناطیسی ساطع می‌کنند که در بدن ما نفوذ می‌کنند.”

مقدار کمی از اشعه الکترومغناطیسی با انرژی کم باعث افزایش کمی گرما می‌شود که به DNA آسیب می‌رساند.

وی اظهار کرد: در تحقیق انجام‌شده توسط دانشمندان در دانشگاه ییل مشخص شد، قرار گرفتن در معرض اشعه بی‌سیم ممکن است با مشکلات رفتاری مانند ADHD (اختلال بیش فعالی) و اختلال در حافظه مرتبط باشد.

وی به تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۲ اشاره کرد که در آن دکتر هیو تیلور و گروه وی از دانشکده پزشکی دانشگاه ییل کشف کردند که مشکلات رفتاری شبیه به ADHD در موش‌ها ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه تلفن همراه در زمان بارداری است.

این محقق گفت: “تلفن‌های همراه به یک بخش جدانشدنی از زندگی ما تبدیل‌شده‌اند. از نوجوانان تا افراد مسن، همه به این دستگاه معتاد هستند وزنان باردار نیز از این قاعده مستثنی نیستند.”

در تحقیقی در سال ۲۰۰۸ که توسط دانشگاه کالیفرنیا بر روی هزاران زن و فرزندان ۷ساله آنان انجام شد نشان داد، قرار گرفتن در معرض تلفن‌های همراه قبل از تولد و پس از زایمان با مشکلات رفتاری مانند مشکلات عاطفی و بیش فعالی در سن ورود به مدرسه کودکان همراه بود.”

بیشتر مادران آینده آگاه هستند که چه مواد غذایی استفاده کنند، چه لباسی بپوشند و از چه محصولی برای حفاظت از پوست خود استفاده کنند، اما در مورد تلفن‌های همراه و سایر وسایل پیشرفته که اکثر ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم آگاهی چندانی ندارند.

وی در ادامه افزود: دانشمندان دریافتند، کودکان بیشتر از بزرگسالان چنین پرتوهایی را جذب می‌کنند، بنابراین در معرض خطر بیشتری قرار دارند درنتیجه برای محافظت از کودکان حتی در زمان بارداری نیز باید به این مهم توجه داشته باشیم.

مطالعه دیگری نیز در سال ۲۰۱۷ با مشارکت هزاران مادر و کودک در پنج گروه از کشورهای دانمارک، کره، هلند، نروژ و اسپانیا انجام شد. نتایج این تحقیق نشان داد، میزان استفاده از تلفن همراه بر اساس تعداد دفعات آن در دوران بارداری که توسط مادران گزارش‌شده بود، موجب افزایش خطر مشکلات رفتاری، به‌ویژه مشکلات بیش فعالی و عدم توجه در کودکان می‌شود.

وی توصیه کرد از تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ در تماس مستقیم با بدن خود استفاده نکنید.

وی گفت: “اگرچه این وضعیت به عادتی رایج تبدیل شده است، اما علم نشان می‌دهد که تاثیر آن بر جنین بسیار خطرناک است. خاموش کردن وای فای و بلوتوث در هنگام عدم نیاز به دستگاه در این مورد کمک‌کننده است و باید بجای صحبت کردن با تلفن همراه در نزدیکی مغز، از حالت بلندگو استفاده کنید”.

وی همچنین توصیه کرد که مدت‌زمان استفاده از تلفن همراه را کوتاه کنید تا کمتر در معرض اشعه قرار گیرید. برای دستیابی به این هدف، ارسال پیام‌های متنی بجای تماس می‌تواند به کاهش مدت‌زمان صحبت با تلفن همراه کمک کند. پیام کوتاه شما را در معرض تابش کمتر این امواج قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از تلفن‌های همراه در صورت ضعف ارسال سیگنال باعث قرار گرفتن در معرض بیشتر تابش می‌شود.

متاسفانه، به دلیل اینکه اکثر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، مطالعات مربوط به این موضوع را بی‌نتیجه می‌دانند به مردم توصیه نمی‌کنند که سبک زندگی خود را تغییر دهند.

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری