شما اینجا هستید
فرهنگی » استارت‌آپ‌ها می توانند منبع درآمد شهر باشند

احسن نیوز:

ایسنا/اصفهان معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: زمانیکه از شهر هوشمند صحبت می کنیم، به این معنی است که کل شهر می تواند به پارک علم و فناوری تبدیل شود، در این میان نقش شهرداری ها بسیار حائز اهمیت است که شهرداری اصفهان باید به آن توجه ویژه کند.

سورنا ستاری امروز (شنبه) در جلسه شورای علم و فناوری و کارگروه اقتصاد دانش بنیان استان اصفهان، اظهار کرد: نمی توان اقتصاد دانش بنیان را با پول پیش برد، همانطور که یک بچه پولدار نمی‌تواند کارآفرین شود. نوآوری چیزی است که باید به خودی خود بجوشد.

وی با بیان اینکه‌ رفاه با پیشرفت دو مقوله متفاوت هستند، افزود: تصور من این است که پیشرفت درون زاست و کسی از بیرون نمی تواند پیشرفت را به ما وارد کند، بلکه باید اکوسیستم کارافرین ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نقش دولت را فراهم کردن زیر ساخت های این حوزه اعلام کرد و گفت: تا جایی که ممکن است نباید دولت ورود کند، اینکه پهنه ایجاد شود خوب است اما باید اجازه دهیم کارافرینی به خودی خود بجوشد.

ستاری افزود: زمانی که از پهنه صحبت می‌کنم منظور این است که کاملا توسط بخش خصوصی اداره شود  که این مدل می تواند جوابگو باشد. یعنی پهنه بتواند از تمام امکانات پارک استفاده کند، در این صورت رویش شکل می گیرد.

وی تصریح کرد: در این پهنه باید به بخش خصوصی آزادی داد تا هرکسی با هر ایده ای بتواند فعالیت کند. به عنوان نمونه تاکسی‌های اینترنتی را به درآمد شهری وصل کردیم که میزان یک و نیم درصد کرایه را به شهرداری پرداخت کند.

استارت آپ ها می توانند منبع درآمد شهر باشند

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه شهر هوشمند سیستم عاملی جدید در شهر است و نقش شهرداری در این راه اهمیت دارد، اظهار کرد: شهر هوشمند می تواند ابزاری برای کسب درآمد برای شهر باشد و شهرداری ها باید به این نکته توجه کنند که همکاری استارت آپ ها با شهرداری می‌تواند کسب درآمد خوبی برای شهر باشد.

وی با تاکید بر اینکه  بخش خصوصی می تواند تحولی عظیم در پیشرفت و توسعه باشد، خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم تحولی جدی اتفاق بیافتد باید دولت پهنه ای مشخص کند و به استارت اپ ها اجازه فعالیت بدهد، ضمن اینکه نقش دولت باید بدون دخالت، با قبول کردن استارت اپ ها تنها تقویت کننده بازار باشد.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با تاکید بر نقش شهرداری ها اظهار کرد: حضور و اعتقاد شهرداری به استارت ها بسیار مهم است. شهرداری ها باید قبول کنند که استارت اپ ها می توانند در مدیریت شهری ابزار شوند و منبع درآمد باشند.

فرهنگ کارآفرین در اصفهان باید متحول شود

ستاری با طرح این پرسش که چرا درصد بیکاری در اصفهان بالا است؟ تصریح کرد: در این استان صنایع مختلف از جمله فولاد، پارک علم و فناوری و …. ایجاد شده است، اما باید فرهنگ کارآفرینی در این شهر متحول شود. اصفهان مملو از فرهنگ و صنایع دستی است که می تواند نقش بسیاری در این تحول داشته باشد.

وی ادامه داد: استارت اپ ها منبع ارائه خدمات هستند و باید با تفکر نوآوری این خلاقیت را ایجاد کند. در اصفهان به همت جمعی نیاز است تا تحول ایجاد شود. برای مثال کارخانه ریسباف نیاز به همچین تحولی دارد.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: نسبت به ۵ سال پیش نظرات ما به یکدیگر نزدیک شده است هرچند در برخی از موضوعات با یکدیگر اختلاف نظر داریم و امیدوارم بتوانید تا دو الی سه سال آینده تحولی که از آن صحبت می کنیم را به دست بیاورید. می‌توانیم تا ۲ سال آینده چند ناحیه نوآوری در داخل شهر اصفهان داشته باشیم. بارها به دوستان شهرک علمی تحقیقاتی گفته‌ام از شهرک خارج شدن نترسید. کل شهر متعلق به شما است.

ستاری تصریح کرد: مدیران اصفهانی توجه کنند که شهرهای دیگر در حال سبقت از شما هستند. برای مثال مشهد و شهردار آن تاکنون یک ریال از من درخواست پول نکرده است. در شیراز و یزد هم اقداماتی انجام شده است. این شهرها از اصفهان جلوتر هستند و این در حالی است که پتانسیل اصفهان بیشتر از شهرهای دیگر است. اگر همه همدل شویم و شهرداری هم به این موضوع ورود پیدا کند، اصفهان می تواند موفق تر باشد.

وی اضافه کرد: اگر دید دولتی را کنار بگذاریم، این مشکلات درست خواهد شد. کارخانه نوآوری آزادی، معتاد خانه بود اما اکنون بهترین معماران در حال پیاده‌سازی طرح در آن هستند.

منطقه ویژه علم و فناوری یکی از کمبودهای امروز ما در راستای توسعه است

همچنین استاندار اصفهان در این نشست گفت: منطقه ویژه علم و فناوری یکی از کمبودهای امروز ما در راستای توسعه است که اهتمام و عزم ما بر اجرای این منطقه جزم است که البته نیازمند راهنمایی و حمایت‌های مادی و معنوی آقای ستاری برای اجرای منطقه ویژه علم و فناوری هستیم.

عباس رضایی اظهار کرد: استان اصفهان ظرفیت‌های خوبی را در جهت توسعه علم و فناوری در سطح کشور داشته است. منطقه ویژه علم و فناوری مبحث جلسه امروز ما است. اقدامات خوبی از طریق کریدور علم و فناوری انجام شده اما پس از آن مشکلاتی طی سال‌های گذشته در این زمینه به وجود آمده بود.

وی ادامه داد: از اوایل سال به صورت جدی به این موضوع پرداختیم و شورای سیاستگذاری و هیات اجرایی تشکیل دادیم. افرادی که قرار بود در این ساختار وجود داشته باشند، هیئت اجرایی و دبیر آن مشخص شدند تا مشکلات ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری برطرف شود. افرادی از دانشگاه‌ها و اکثر صنایع و مدیران کل مربوط به این موضوع برای حضور در این جلسات مشخص شدند تا به مرحله اجرا برسد.

استاندار اصفهان در پایان گفت: منطقه ویژه علم و فناوری یکی از کمبودهای امروز ما در راستای توسعه است که اهتمام و عزم ما بر اجرای این منطقه جزم است که البته نیازمند راهنمایی و حمایت‌های مادی و معنوی آقای ستاری برای اجرای منطقه ویژه علم و فناوری هستیم.

سورنا ستاری، معاون علمی فناوری رئیس جمهور در سفری یکروزه به اصفهان خط تولید آب‌شیرین‌کن و آبگرمکن خورشیدی «ایران ساخت» یک شرکت فناور داخلی را در اصفهان افتتاح کرد. بازدید از مجموعه کشت و صنعت، صنایع اُپتیک، شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب و حضور در جلسه شورای علم و فناوری و کارگروه اقتصاد دانش‌بنیان استان از دیگر برنامه‌های معاون علمی و فناوری رییس جمهور در سفر یک روزه به اصفهان بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری