شما اینجا هستید
اجتماعی » تاثیر حلف الفضول از عهدنامه های پوچ بالاتر است

احسن نیوز:

محمدامین حیات مقدم پژوهشگر تاریخ :

در جزیره العرب قبایل گوناگونی به صورت پراکنده در حال زندگی خاص آن دوران بودند.در بین قبایل مختلف به منظور تقویت قدرت دفاع در برابر دشمنان خود پیمانهایی بسته میشد که حلف نامیده میشد.

در میان تمامی پیمانهای عرب تنها پیمانی که به دنبال دفاع از مظلومان بود حلف الفضول نام داشت.این پیمان به گفته برخی از محققان شریفترین پیمان در میان عرب بوده است.

پیامبر در سن بیست و پنج سالگی در این حلف حضور پیدا کرد.داستان شکل گیری این حلف بدین صورت بود که مردی از قبیله زبید کالایی را به مکه برای تجارت آورد و فردی به نام عاص بن وائل سهمی کالا را خرید ولی پول آن را با بی رحمی و گستاخی پرداخت نکرد.مرد اهل طایفه زبیدی در نزدیکی کعبه فریاد استغاثه برآورد.

بعد از آن زبیر بن عبدالمطلب قریش را دعوت کرد و در خانه عبدالله بن جدعان جمع شدند و قریش توانست حق مظلوم زبیدی را از فرد ظالم بگیرد.

این حلف صورت پذیرفت و اساسنامه آن بدین صورت بود که هر کس در مکه مورد ظلم واقع شود آنها از مظلوم دفاع خواهند کرد چه ظالم از روسا باشد و چه از ضعفا و چه از قریش باشد و چه از قبیله دیگر.چه مظلوم غلام باشد و چه آزاد.

در هر صورت در تاریخ آمده بود که ایشان بعد از مورد اول در موارد دیگر نیز اقدام به حق خواهی مظلومین کردند.

در تمام تاریخ ما شاهد مظلومین فراوانی بوده ایم و هرگز در هیچ مکان و زمانی ظلم از بین نرفته است و باید طبق موازین اسلام از مظلومین حمایت کرد.ولی نکته قابل توجه این است که چرا روحیه ای که باعث وجود حلف الفضول و یا همان پیمان جوانمردی بود نباید گسترش و آموزش داده شود.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری