شما اینجا هستید
بین الملل » انتقال ۱۰۱ زندانی ایرانی در گرجستان به ایران

احسن نیوز:

به نقل از فارس، با تلاش و پیگیری وزارت خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و رایزنی‌های انجام شده با مقامات این کشور، ۱۰۱ زندانی ایرانی محبوس در زندان‌های گرجستان بعدازظهر امروز (چهارشنبه) سوم اردیبهشت به منظور گذراندن ادامه دوران محکومیت خود با یک پرواز به شهر ارومیه منتقل شده و تا ساعاتی دیگر تحویل مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران خواهند شد.

در همین خصوص وزارت خارجه ایران اعلام کرد که حمایت از اتباع ایرانی در خارج، از مهمترین اولویت‌های وزارت امور خارجه محسوب می‌شود و نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی کشورمان ماموریت دارند با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در مساعدت و رسیدگی به وضعیت اتباع ایرانی، خصوصا زندانیان در خارج از کشور اهتمام ویژه داشته باشند. این مهم در شرایط کنونی که ویروس کرونا سراسر جهان را در برگرفته، اهمیت افزونتری می‌یابد.

در همین چارچوب، اقدامات حمایتی از قبیل کسب اطلاع از سلامت اتباع ایرانی، امکان ملاقات حضوری، تامین اقلام شخصی مورد نیاز، اعطای مرخصی یا انتقال نامبردگان به کشور در دستور کار و رایزنی قرار داشته و دارد.

وزارت امور خارجه از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس و بهره‌گیری از ظرفیت رایزنی‌های دیپلماتیک و بستر موجود در حوزه همکاری‌های قضایی بین دو کشور، ظرف یک سال و نیم گذشته پیگیری‌های مستمر و مداومی را برای دستیابی به راهکار اجرایی مطلوب به منظور انتقال محکومان به حبس ایرانی به میهن اسلامی و گذراندن بقیه دوران محکومیت آنان در داخل کشور به عمل آورده است. بر این اساس طبق توافق با دولت گرجستان، ۱۰۱ زندانی ایرانی، بعد از ظهر امروز ۳ اردیبهشت در فرودگاه ارومیه تحویل مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران خواهند شد.

وزارت امور خارجه این اقدام مثبت دولت و مقامات قضایی گرجستان را ارج می‌نهد و از قوه قضاییه، وزارت دادگستری، ستاد ملی کرونای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت هواپیمایی ماهان و همچنین استاندار آذربایجان غربی، سایر مقامات آن استان و نیروهای نظامی و انتظامی تامین کننده امنیت پرواز که زمینه لازم را برای اجرای این مهم فراهم کرده‌اند، قدردانی کرده است.

گفتنی است انتقال این زندانیان به ایران برای سپری کردن ادامه دوران محکومیتشان در حالی صورت گرفته که هنور موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و‌ گرجستان به امضا نرسیده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری