شما اینجا هستید
اجتماعی » ربیعی: شرایط عادی نیست

احسن نیوز:

به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت عصر امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: این روز‌ها روز‌های ماه مبارک رمضان است که از خداوند متعال می‌خواهیم به برکت این ماه که ماه رحمت الهی است به همه ما کمک کند. ضمن اینکه در این ماه همه، تلاش‌هایی را برای اداره جامعه، خانواده و زندگی سامان می‌دهیم. این هفته‌ها برای دولت و همه مردم روز‌ها و هفته‌های طاقت فرسایی است.

وی عنوان کرد: دولت در هفته گذشته در بخش بین الملل، بخش اقتصاد و اجتماعی تصمیمات مهمی را اتخاذ کرد و مباحث مهمی را در جلسات خودش گذراند. در بخش اقتصاد، سرپا نگه داشتن اقتصاد آسیب دیده از کرونا، تمرکز کردن بر رسته‌های آسیب دیده از کرونا و کاهش تاثیر‌های ثانویه این دستگاه‌ها و سایر دستگاه‌ها و همین طور حفظ و تلاش و فعالیت در دستگاه‌هایی که در مرحله اول از کرونا آسیب نخوردند از سوی دولت مورد توجه قرار گرفت.

سخنگوی دولت بیان کرد: با حفظ وضعیت اقتصادی در دوران کرونا تاب آوری اقتصادی در این دوران به خصوص در زمینه حفظ شغل و جلوگیری از اخراج کارگران در کانون اقدامات دولت قرار داشت و همچنین برنامه ریزی برای جبران آسیب‌های کرونا در روز‌های پساکرونایی از موضوعاتی بوده که در دستور جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستاد اقتصاد مقاومتی و جلسات اصلی هیئت وزیران مورد توجه قرار داشت.

ربیعی افزود: به هر حال ما بدون اینکه پیشبینی از دوران کرونا داشته باشیم ناگزیر بودیم برنامه ریزی برای سناریو‌های مختلف داشته باشیم. بی‌تردید کرونا هر زمانی که کاهش پیدا کند و جامعه به حالت عادی برگردد امکان اینکه در دنیا هم شرایط با نظم جدیدتری مواجه شود، نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال ما باید به عنوان نقطه عطف از این فرصت استفاده کنیم تا در روز‌های پساکرونا بتوانیم بازار‌های جدید صادراتی پیدا کنیم و جهت گیری‌های تولید داخلی خود را به سمتی ببریم که علاوه بر نیازمندی‌های داخلی بتواند برای ما رشد بیشتری داشته باشد. این از جمله موضوعاتی بوده که در جلسات اقتصادی و جلسات هیأت دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی امسال هم برای تحقق جهش تولید و هم برای تداوم اقتصاد مقاومتی با تک تک دستگاه‌هایی که در زمینه رشد و جهش کشور تأثیر مستقیم دارند تفاهم نامه‌های جداگانه امضا کردند، گفت: فکر می‌کنم اواخر اردیبهشت از این تفاهم نامه‌ها رونمایی خواهد شد و در این تفاهم نامه‌ها و موافقت نامه‌ها بخش خدمات، کشاورزی، صنعت و حتی گردشگری که آسیب جدی خورده است از موضوعات مهمی هستند که سهمی را به خود اختصاص داده‌اند.

ربیعی افزود: رئیس‌جمهور در جلسه گذشته هیئت وزیران دستور داد تمامی وزارتخانه‌هایی که در بخش تولید صنعتی و تولید خدمات کالا و همچنین دستگاه‌های حمایتگری مانند بانک‌ها و سازمان‌هایی که تصمیم گیری شان در مسائل اقتصادی تاثیر دارد و حتی نهاد‌های عمومی، برنامه‌ای مشخص برای افزایش اشتغال و همچنین جایگزین اشتغال‌های آسیب دیده با رویکرد‌های جدید تدوین کنند. حتی شهرداری‌ها هم در بخش مسکن مکلف شدند برای اینکه در این زمینه به سمت رونق جدید برویم برنامه‌های خود را ارایه کنند و شهردار محترم برنامه‌های خود را آماده کرده و به شورای شهر ارایه داده که برای کلان شهر‌ها الگو خواهد بود.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن برای جهش در این حوزه برنامه خواهد آورد. شرکت‌ها و بنگاه‌های کوچک و متوسط از مواردی بود که برای اشتغال جدید مورد تاکید قرار گرفت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: همچنین در بخش کشاورزی با توجه به اینکه هم ظرفیت صادراتی آن‌ها می‌تواند بهتر از دوران قبل باشد، زیرساخت‌های بخش کشاورزی با توجه به طرح‌های آبیاری مورد بحث قرار گرفت و در همه بخش‌ها دستور برای وزارتخانه‌ها صادر شده است و ستاد اقتصادی دولت این‌ها را مورد بررسی قرار داده است تا در ماه‌های آتی ما به سمتی حرکت خواهیم کرد که بتوانیم بخشی از شغل‌های از بین رفته را به کار‌های جدید منتقل کنیم تا افراد، بیکاری‌های مزمن و طولانی را تجربه نکنند.

ربیعی اضافه کرد: در هفته گذشته شیوه ارائه وام‌ها به کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا مشخص شد و بنا بر گزارش همکاران ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استقبال بنگاه‌ها از این وام‌ها استقبال نسبتا قابل توجهی بوده است و پیش‌بینی می‌شود شاید دچار کمبود منابع هم در این زمینه شویم، زیرا تصور بر این بود که از این وام‌ها استقبال نخواهد شد.

وی اضافه کرد: شرط اصلی این وام‌ها حفظ اشتغال و نگه داشتن کارگران براساس لیست سه ماه آخر بود و ترتیبی داده شد که وام داده شده فقط به سمت دستمزد نرود و پولی هم در اختیار صاحبان کارگاه باشد که بتوانند سرمایه در گردش داشته باشند و خود بنگاه را سرپا نگه دارند؛ بنابراین ۵۰ درصد وام از بنگاه‌ها و ۳۰ درصد از جامعه که ناگزیر تعطیل شدند سرمایه در گردش خواهد بود. هر روز فکر و تصمیم جدید برای چگونه سرپا نگه داشتن بنگاه ها، در دست بررسی و اقدام است.

ربیعی با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعات مورد توجه پیش‌بینی برای ایام ماه مبارک رمضان در زمینه کالا‌ها بود، گفت: به وزارت صمت دستور داده شد تا پیش‌بینی لازم صورت گیرد. برخی اقلام در گمرکات باقی مانده بودند و در چند جلسه هیئت دولت بحث شد و در جلسه گذشته تاکید نهایی شد که دکتر همتی رئیس کل موفق بانک مرکزی با همه افرادی که در این مدت نهاده‌های کشاورزی و دام و طیور را وارد کردند و یا کالا‌های اساسی وارد کردند مذاکره کند و در صورت توافق، برای تامین ارز وارداتی کالاهایشان به بازار بیاید و اگر کوتاهی از سوی وارد کننده‌ها باشد مورد پیگیری قوی قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: در گمرک و کشتی‌ها نهاده‌های دامی و نهاده‌های مورد نیاز برای تولیدات گوشتی خوشبختانه به طور کامل وجود دارد. کار خوب بانک مرکزی می‌تواند راهگشا باشد که بازرگانان ما اطمینان حاصل کنند تا کالا‌ها به کشور وارد شود، در غیر این صورت تصمیمات دیگری را اتخاذ خواهیم کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در زمینه شاخص‌های تقسیم بندی کشور به سه وضعیت سفید، زرد و قرمز اظهار داشت: رنگ‌ها به معنی عادی شدن وضعیت نیست و این تقسیم بندی به معنی برنامه ریزی برای بازگشایی اماکن مذهبی، اجتماعات اجتماعی و بازگشایی بنگاه‌های اقتصادی است.

ربیعی ادامه داد: این روش به ما کمک می‌کند که ما برای بازگشایی هوشمند سازی کنیم. هر سه روز یکبار وضعیت شهر‌ها رصد می‌شود. شهر‌هایی که در ۱۴ روز ۱۴ بستری دارد و برخی نیز صفر است، این شهر‌هایی وضعیت سفید خواهند بود. این وضعیت دائماً رسیدگی می‌شود و شهر‌ها اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنند از وضعیت سفید به دیگر وضعیت‌های تغییر می‌کنند.

سخنگوی دولت افزود: باید این نکته را بیافزاییم که این وضعیت‌ها پویا بوده و ایستا نیستند و قابل تغییر هستند. در مرحله زرد بازگشایی نداریم. شهرستان‌ها هر چه به سفید نزدیک شوند، ما به شهر‌های با وضعیت زرد می‌گوئیم که با رعایت پروتکل‌ها شما هم می‌توانید به وضعیت سفید برسید.

ربیعی عنوان کرد: وزارت بهداشت و استانداری‌ها موظف به رسیدگی و بررسی وضعیت‌ها هستند. تعدادی از شهر‌ها هستند که اعداد بستری آن‌ها از یک نفر در دو هفته کمتر است. شهر‌هایی که در چهارده روز اخیر کمتر از چهارده نفر بستری داشته باشند، وضعیت سفید دارند که بیشتر شهر‌های کوچک هستند.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه اقدامات از ۱۵ اردیبهشت شروع می‌شود، اظهار داشت: باید بگویم که دولت مدت‌ها بود که به دنبال بازگشایی اماکن بوده است. خوشبختانه آمار تهران را که می‌دیدم، نسبت به اوایل فروردین تا کنون، با کاهش ۲۰ درصدی مواجه هستیم که علامت خوبی بوده؛ ولی نباید فراموش کنیم که این موضوع از چه چیزی ناشی شده است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، امکان بازگشت وضعیت و خیزش بیماری وجود دارد. این وضعیت در سایه تلاش‌ها به نتیجه رسیده است. عدد گام به گام رو به کاهش است. اما ما کماکان وضعیت را غیرعادی اعلام می‌کنیم و هر چند جایی را وضعیت قرمز نمی‌دانیم، اما در صورت عدم توجه به اصول بهداشتی، این اتفاق می‌افتد.

ربیعی در خصوص بحث اجاره نشینی و طرح وزارت شهرسازی برای تمدید قرارداد‌ها ادامه داد: تصمیم گیری در مواقعی که مربوط به حقوق متقابل همه شهروندان است، احتیاج به بررسی همه جانبه حقوقی و تبعات جانبی آن تصمیمات دارد.

وی گفت: مثلاً در مورد چک که ما تصمیم گرفتیم، بحث این بود که اگر چکی برگشت خورد از حقوق اجتماعی ناشی از آن محروم نشود؛ اما بحث حقوقی و قضائی آن باقی ماند.

سخنگوی دولت افزود: این مسائل سخت است و تنها بحث اجاره مطرح نیست. روز گذشته سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی بحثی را در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد که خودرو‌ها فروش رفته و زمان در قرارداد قید شده و به دلیل بسته بودن مراکز، این زمان گذشته است و پیشنهاد داشتند تا این زمان تمدید شود که برای بررسی حقوقی بیشتر، ارجاع شد.

ربیعی عنوان کرد: امروز ساعت چهار بعدازظهر پیشنهاد وزارت شهرسازی برای تمدید قرارداد اجاره خانه‌ها در کمیته اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی می‌شود و نتیجه آن به ستاد ملی می‌آید. قطعاً هر تصمیمی گرفته شود و با حضور نمایندگان ارگان‌های متعدد، همه جوانب آن بررسی می‌شود.

همه وزارتخانه‌ها در بحث واردات و صادرات هوشمند فعال هستند

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه یکی از پاشنه آشیل‌های کشور به اذعان بسیاری از وزرا مخصوصاً وزارت امور خارجه دیپلماسی اقتصادی است. برای اینکه در حوزه تعاملات خارجی و دیپلماسی اقتصادی، ایران نقش جدی را ایفا کند، همه دستگاه‌های اجرایی و تصمیم ساز باید به صورت هماهنگ تلاش کنند و تعاملات سازنده‌ای شکل گیرد. با توجه به اینکه وزارت خارجه معتقد است دستگاه‌های اجرایی همکاری و هماهنگی لازم را ندارند، آیا دولت برای این موضوع ستاد فرماندهی خاصی را مشخص کند که در حوزه دیپلماسی اقتصادی بتوانیم موفق عمل کنیم و جهشی را در تولید ایجاد کنیم؟ اظهارداشت: سال‌های سال است که یک ستادی در وزارت خارجه در این حیطه فعالیت می‌کند، به ویژه از سال ۹۲ که بیشتر به سمت صادرات و برنامه ریزی برای ورود به بازار جهانی حرکت کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم این ستاد در وزارت خارجه با جدیت بیشتری کار خود را دنبال می‌کند و معاون اقتصادی وزیر امور خارجه، دبیر جلسات این ستاد است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه استراتژی ما حمایت از واردات هوشمند با هدف تقویت و کمک به تولید و تحقق جهش تولید است، تصریح کرد: با توجه به اینکه ما الان محدودیت ارزی داریم، بحث واردات هوشمند مدنظر قرار گرفته و وارداتی را پشتیبانی می‌کنیم که این واردات تولید ما را تقویت کند.

ربیعی افزود: در درجه اول واردات مواد اولیه مورد توجه ما است و علاوه بر واردات این محصولات در جهت ارتقای تولید، فرصت‌های جدید صادراتی هم ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: علیرغم اینکه بازار‌های جهانی بسته شده و کشور‌ها درهایشان را روی بقیه کشور‌ها بسته اند، ما صادرات هوشمند را می‌توانیم انجام دهیم.

ربیعی متذکر شد: در جلسه روز گذشته دولت بحث شد که ما در مواد ضدعفونی کننده به کفایت رسیده ایم و وزارت بهداشت و درمان هم این موضوع را اعلام کرد و بر این اساس در این زمینه به سمت صادرات رفتیم.

سخنگوی دولت افزود: در کیت‌های پادتن هم درخواست‌هایی وجود دارد، اما صادرات این محصولات منوط به تأیید وزارت بهداشت و درمان است و زمانی که به ظرفیت صادرات نزدیک شویم، این موضوع انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه همه وزارتخانه‌ها در بحث واردات و صادرات هوشمند فعال هستند، اظهارداشت: بنده امروز اعلام می‌کنم که همه مرز‌های ما بازگشایی و هماهنگی‌های لازم در این زمینه از سوی وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و درمان و وزارت راه و شهرسازی انجام شده است و همچنین وزارت صمت و جهاد کشاورزی هم در این زمینه حضور فعال داشتند.

ربیعی تصریح کرد: به جز یک کشور یعنی ترکمنستان که نه فقط روی ما، بلکه مرز‌های خود را روی همه کشور‌ها بسته است، مرز‌های دیگر کشور‌ها باز است و بر این اساس ما به سمت آزاد کردن ورود کالا‌ها و خدمات حرکت خواهیم کرد و سپس به سمت ورود و خروج تجار و همچنین افراد در مرز‌ها و البته با پروتکل‌های بهداشتی خواهیم رفت.

وی تأکید کرد: بر این اساس تمهیدات لازم در دولت برای تحقق دیپلماسی اقتصادی اندیشیده شده است و اگر در دوران تحریم بتوانیم اقتصادمان را پابرجا نگه داریم، یکی از راه‌ها این است که از صادرات غیرنفتی با فعال شدن وزارت امور خارجه و هماهنگی دستگاه‌ها استفاده ۸ کنیم.

از پرداخت حقوق‌های نجومی جلوگیری می‌کنیم

ربیعی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه طبق گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات، دولت در افزایش حقوق سال ۹۹ سقفی را برای دریافت حقوق نگذاشته و امکان دارد بحث دریافت حقوق‌های نجومی به جامعه بازگردد، گفت: در جا‌هایی که امکان دریافت حقوق‌های بالا وجود داشت، نهاد‌های عمومی مکلف شدند که در چارچوب جلساتی که با مسئولان سازمان مدیریت و آقای انصاری می‌گذارند، در این باره تصمیم‌گیری انجام شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که پیش از این، این شرکت‌ها و نهاد‌ها خودشان می‌توانستند تصمیم‌گیری کنند، اما ما مقرر کردیم که هیئت امنای آنان با جلساتی که با دولت می‌گذارند، این موضوع را تعیین تکلیف کنند.

سخنگوی دولت تأکید کرد: بخش دولتی خارج از قواعد و چارچوب امکان پرداخت ندارد، از این جهت مطمئن هستیم و با کنترل‌هایی که در دستور کار داریم، از پرداخت حقوق‌های نجومی جلوگیری می‌کنیم.

به سمت سهامداری به جای بنگاه‌داری حرکت می‌کنیم

ربیعی گفت: دولت بسیار بزرگ است و ذیل آن، شرکت‌ها، سازمان‌های تابعه و نهاد‌های عمومی متعددی وجود دارد که این موارد زاییده دولت فعلی نیست و اتفاقاً این دولت، دولتی است که خصوصی‌سازیِ خصوصی شده‌ها را مجدداً دنبال کرده و ایرادات آن را برطرف می‌کند.

وی با بیان اینکه در گام‌های بعدی خصوصی‌سازی، ما به سمت واگذاری صندلی هم خواهیم رفت، افزود: بر این اساس، عضو هیئت مدیره‌ها نیز واگذار خواهد شد و به سمت سهامداری به جای بنگاهداری حرکت خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش تفریغ بودجه ۹۷ دیوان محاسبات گفت: این گزارش در حال حاضر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع شده و در آن کمیسیون در حال بررسی است و پاسخ‌های دولت هم در این جلسات مورد بررسی قرار می‌گیرد. قرار است نهایتاً این گزارش در صحن مجلس قرائت شود.

وی ادامه داد: پس از قرائت این گزارش در مجلس، برخی از خبرگزاری‌های داخلی و بخصوص رسانه‌های خارجی جوی را راه انداختند که یک عدد بزرگی پول گم شده درحالی‌که رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد که چنین مسئله‌ای را در گزارش خود مطرح نکرده و البته برخی از رسانه‌های داخلی هم به شدت به این موضوع دامن زدند.

ربیعی بیان کرد: رابطه قوا با یکدیگر خوب است، ما پاسخ‌های لازم را ارائه کردیم و رئیس کل بانک مرکزی هم درباره جزئیات این موضوع، مسائلی را اعلام کرد. همچنین مسائلی که در این زمینه نامشخص است، به تعزیرات و دادگاه ارجاع شده و اگر محاکم جدید ایجاد شود، ما از بابت این موضوع تشکر می‌کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون توئیت رئیس جمهور آمریکا که به نظامیان خود گفته بود «در صورت تحریک از سوی نظامیان ایران آن‌ها را هدف قرار دهید» گفت: ما به دنبال جنگ نیستیم و همواره صلح طلب بوده ایم و به هیچ عنوان ماجراجویی نداریم. این آمریکاست که ماجراجویی می‌کند و هر گاه شرایط داخلی آمریکا بهم می‌ریزد ما آماده یک عملیات روانی از سوی آن‌ها در خارج هستیم که تبدیل به سنتی برای آن‌ها شده است.

ربیعی افزود: ما مطمئنیم چنین اقدامی از سوی آن‌ها صورت نخواهد گرفت و آن‌ها به دنبال عملیات روانی هستند و مطالب مطرح شده اخیر نیز یک عملیات روانی از سوی آن‌ها بود. ما در ماه رمضان پیشنهاد صلح و امنیت را به همه کشور‌ها دادیم اساساً به دنبال حادثه آفرینی در منطقه نیستیم. اما به طور قاطع و مشخص اعلام می‌کنیم هر حرکتی که برخلاف منافع ما در منطقه صورت بگیرد پاسخ قاطع و لازم را خواهیم داد. اما تاکید می‌کنیم هیچگاه پیشگام برای ناامنی نیستیم و آن را به نفع منطقه نمی‌دانیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر پیرامون اینکه آیا دولت برای بازگشایی مساجد در ماه رمضان تحت فشار است و روز گذشته آقای اعرافی مدیر حوزه علمیه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا شرکت نکرده است، گفت: خوشبختانه در کنار همه جلوه‌های خوبی که در دوران کرونا تجربه کردیم و در کنار هم ایستادیم و مکمل هم شدیم، یکی از اتفاقات بسیار خوبی که در این مدت رخ داد و روشنفکران کمتر به آن پرداختند این بود که دین و علم در کنار هم بودند و علمای دینی در کنار متخصصین پزشکی قرار گرفتند و حامی آن‌ها بودند. این اتفاق در بسیاری از کشور‌های منطقه نبود و حتی در برخی از کشور‌های توسعه یافته نیز زمزمه‌هایی از این تقابل شنیده شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در کنار هم قرار گرفتن متخصصین دین و پزشکی نتیجه سنت و زحماتی است که بزرگانی همچون استاد مطهری و مرحوم یدالله سحابی در این زمینه کشیدند. مطالب نادرست نیز ازسوی برخی جریانات گفته شد که نه دولت را قبول دارند و نه نظام را و نظام را با رودربایستی قبول دارند وخود را برتر می‌دانند که ما با آن‌ها کاری نداریم و درباره جریان غالب صحبت می‌کنیم.

ربیعی افزود: دیدید برخی که ادعای طب اسلامی و سنتی داشتند هیچ ارتباطی با اسلام و بنیاد‌های حوزوی نداشتند و اولین برخورد محکم را حوزه‌ها با افراد شبه شیاد داشتند و فردی که چند وقت پیش او را کنار شتری مشاهده کردید، دیدید نه دانشگاهی رفته بود و نه حوزه‌ای دیده بود. در کنار این مطالب یک مطالبه منطقی وجود داشت که اتفاقاً خود دولت بیش از همه در این زمینه دغدغه داشت و شخص رئیس جمهور به عنوان یک فرد روحانی دغدغه بسیاری در این حوزه داشتند و این موضوع مربوط به این هفته نیست.

وی گفت: از آقای اعرافی نیز که ایشان به عنوان نماینده حوزه‌های علمیه در جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا شرکت کردند تشکر می‌کنیم. آقای اعرافی و آقای نمکی وزیر بهداشت هفته هاست در خصوص چگونگی بازگشایی مساجد در حال صحبت هستند و تاکنون به هر تصمیمی رسیده ایم بر اساس اتفاق نظر بوده است؛ بنابراین فشار از سوی حوزه‌های علمیه و مراکز رسمی نبوده و این فشار از سوی افرادی بوده که هیچ ارتباطی با حوزه و افراد مسئول نداشته اند.

سخنگوی دولت در خصوص اینکه در تصمیم گیری برای بازگشایی مراکز مذهبی به سمت بازگشایی مراکز زیارتی نرفته اند، اظهار داشت: زیارتگاه‌های مهم ما در شهر‌هایی هستند که وضعیت سفیدی ندارند. بازکردن زیارتگاه تنها باز کردن یک محل نیست، بلکه به طبع باز شدن این زیارتگاه‌ها مسافرین به سمت آن شهر‌ها حرکت می‌کنند و حمل و نقل عمومی شکل می‌گیرد و به تبع آن بحث اسکان، بازگشایی هتل‌ها و تهیه غذای این افراد وجود دارد که این اتفاقات در بازگشایی مساجد نیست.

ربیعی خاطرنشان کرد: در شهر‌هایی که وزارت بهداشت اعلام کند مساجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند بازگشایی شود، ما فکر می‌کنیم با استفاده از تجاربی که از این بازگشایی‌ها به دست می‌آوریم می‌توانیم در خصوص بازگشایی اماکن مذهبی نیز تصمیم گیری کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری