شما اینجا هستید
علمی » علت و علائم کم خونی فقر آهن چیست؟

احسن نیوز:

به نقل از باشگاه خبرنگاران، آهن یکی از عناصر حیاتی است که نقش مهمی در بدن انسان دارد. کم خونی فقر آهن شایع‌ترین نوع کم خونی در سراسر دنیاست، به طوری که تقریبا نیمی از کم خونی‌ها مربوط به کم خونی ناشی از فقر آهن است.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با علائم ظاهری این کم خونی، عوارض در کودکان و مردان، درمان دارویی و سنتی و همچنین رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن آشنا شوید. در این مطلب می‌خوانید:

کم خونی فقر آهن چیست؟
به طور طبیعی و روزانه مقداری از آهن بدن از طرق مختلف از دست می‌رود که با رژیم غذایی نرمالی که شامل گوشت، حبوبات، سبزیجات و سایر مواد حاوی آهن هستند این مقدار از دست رفته جایگزین می‌شود و تعادل طبیعی آهن حفظ میگردد. اما اگر به هر دلیلی مثل خونریزی‌های داخلی و خارجی و یا دلایل دیگر، مقدار آهن موجود در بدن از حد نرمال کمتر شود، کم خونی فقر آهن یا Iron deficiency anemia ایجاد می‌شود. در واقع در این حالت به علت کمبود آهن، ساخت هموگلوبین دچار اختلال شده و مقدار هموگلوبین خون به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

تفاوت بین آنمی (کم خونی) و فقر آهن این است که فقر آهن به خودی خود بیماری نیست؛ بلکه نتیجه سوء تغذیه است که می‌تواند با کاهش هموگلوبین خون منجر به کم خونی فقر آهن گردد.

مقدار آهن مورد نیاز روزانه در بزرگسالان، حدود ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم در روز است که از این مقدار ۱ تا ۲ میلی گرم توسط «انتروسیت‌های دوازدهه» یا همان سلول‌های جذب کننده موجود در پرز‌های روده جذب می‌شود.

علائم ظاهری کم خونی فقر آهن
– خستگی و ضعف عمومی بدن
– سرگیجه
– ابتلای مکرر به عفونت‌های ویروسی
– سوزن سوزن شدن و خواب رفتن دست و پا‌ها
– رنگ پریدگی
– ناخن‌های قاشقی شکل یا فرو رفته

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری