شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سنگ بنای اتحادیه اروپا در سال ۱۹۵۱ با تاسیس جامعه زغال و فولاد اروپا زده شد

احسن نیوز: محمدامین حیات مقدم پژوهشگر سیاسی نوشت: چرچیل بعد از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۶ در زوریخ گفته بود که یک نهاد فرا کشوری در اروپا باید باشد تا مردم اروپا بتوانند در چهارچوب آزادی و صلح و امنیت زندگی کنند.

سنگ بنای اتحادیه اروپا در سال ۱۹۵۱ با تاسیس جامعه زغال و فولاد اروپا زده شد. جامعه اقتصادی اروپا و جامعه انرژی اتمی اروپا نیز وجود داشت. معاهده ماستریخت در سال ۱۹۹۱ شکل گرفت و قرار بود که در سال ۱۹۹۳ اجرا شود . به موجب معاهده ماستریخت به شهروندان هر یک از دول عضو عنوان شهروندی اروپا اعطا گردید. یورو پول اروپا از سال ۲۰۰۲ در دوازده کشور عضو اتحادیه اروپا به گردش آمد. قوانین اتحادیه اروپا الزامی و اجباری است و بر قوانین داخلی کشورهای عضو تفوق و برتری دارد.

در سال ۱۹۵۷ معاهده جامعه اقتصادی اروپا و جامعه انرژی اتمی اروپا در رم به امضا رسید و در سال ۱۹۵۹ به طور رسمی آغاز به کار کرد.در سال ۱۹۹۴ نه کشور قرارداد شنگن را امضا کردند.شنگن یک شهر کوچک در کشور لوکزامبورگ است.شنگن به اروپاییان اجازه داد تا در اروپای بدون مرز تردد داشته باشند.کشورهایی که این قرارداد را امضا کردند مرزهای خود را به روی شهروندان کشورهای عضو این قرارداد باز میکنند.منتقدان این قرارداد اعتقاد داشتند که شنگن ممکن است باعث گسترش تروریسم شود.اتباع خارجی که توانسته اند ویزا یک کشور عضو شنگن را بگیرند میتوانند از این امکان استفاده کنند. هدف از معاهده شنگن برداشتن مرزهای داخلی کشورهای عضو این معاهده بود.شنگن پانزده کشور عضو دارد که دو کشور نروژ و ایسلند جز اتحادیه اروپا نمیباشند.

پیمان ماستریخت در ۱۹۹۱ به دنبال ساختار جدیدی در سیاست خارجی اروپا بود.پیمان ماستریخت به دنبال فرا دولتی کردن سیاست مشترک خارجی و امنیتی بود .پیمان ماستریخت به دنبال یک سیاست مشترک خارجی و امنیتی برای اعضا خود بود. پیمان لیسبون که از آن به عنوان معاهده اصلاحات نیز یاد میشود در سال ۲۰۰۷ امضا شد. پیمان لیسبون به دنبال ایجاد یک پست نماینده عالی امور خارجه با کارکردهای وزیر امور خارجه بود. بر اساس پیمان ماستریخت رییس بانک مرکزی اروپا در طول دوران ریاست خود باید مستقل عمل کند.در سال ۱۹۹۸ موسسه پولی اروپا به بانک مرکزی اروپا تغییر نام داد و هدف ان را استقرار یورو و تعیین بهره های بانکی در اتحادیه اروپا قرار داد. طبق معاهده ماستریخت یورو واحد پول اتحادیه اروپا شد.

بانک مرکزی اروپا در شهر فرانکفورت و در کنار رودخانه ماین قرار دارد.این بانک کار خود را از سال ۱۹۹۵ در آلمان آغاز کرد.بانک مرکزی اروپا دارای سه رکن اساسی است:۱/هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا.۲/هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا.۳/شورای عمومی بانک مرکزی اروپا. روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو منطقه یورو در شورای روسای بانک های مرکزی اروپا هستند.

ما نمیتوانیم به راحتی بگوئیم که نیت چرچیل از بیان سخنان خود بعد از جنگ دوم در خصوص نهاد فرا کشوری چه بوده ولی به راحتی با استفاده از مشاهدات تاریخی میتوانیم دریابیم که انگلستان در حوزه سیاست خارجی در ایران همیشه به دنبال نفوذ و گرفتن امتیازات خاص اقتصادی و یا حتی استعماری بوده است و در تاریخ نفت ایران نیز به راحتی این نکته مشاهده شده است که نوه او در دوران محمد رضا شاه گفته بود ما باید ایران را بین روسیه و انگلستان تقسیم کنیم.انگلستان در زمان ملی شدن نفت ایران حتی ایران را تهدید به حمله نظامی کرده بود و نام آن عملیات نیز باکانیر نهاده بود که به معنای دزد دریایی است.آمریکا در زمان ترومن به صورت قاطع بر اساس برخی از اسناد مخالفت خود را با عملیات نظامی انگلیس علیه ایران اعلام کرده بود.انگلستان در خصوص نخست وزیران ایران به صراحت نظر میداد و به دنبال فردی بودند که بتوانند به چپاول نفت ایران ادامه دهند.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری