شما اینجا هستید
بین الملل » افشای “سیاست ارّه” ائتلاف سعودی در یمن

احسن نیوز:

مسؤول کنگره یمن در مصاحبه با الجزیره درباره اقدام شورای انتقالی جنوب در اعلام خودمختاری در حالی که اره‌ای در دست گرفته بود، گفت: همه ما در داخل و خارج یمن می‌دانیم که عربستان در یمن حسن نیت ندارد.

به گزارش ایسنا، «یاسر الیمانی»، مسؤول کنگره یمن در مصاحبه با این شبکه تاکید کرد: ائتلاف سعودی- اماراتی ادعا کرده‌ عملیات آنها برای یمن و علیه کودتاست اما این ائتلاف در واقع از “سیاست اره” استفاده کرده‌ است.

به گفته این مقام کنگره یمن، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی از سیاست این اره استفاده می‌کنند. همانطور که جمال خاشقجی را با اره تکه تکه کردند می‌خواهند جمهوری یمن را تکه تکه کنند.

وی خاطرنشان کرد:‌ ملت یمن در استان‌های جنوب که در کنترل ائتلاف سعودی- اماراتی قرار دارند با نسل کشی، بیماری، کشتار و محاصره روبرو هستند.

از سوی دیگر، اطلاعات به دست آمده از استان ابین حاکی از آن هستند که در چارچوب تجهیز نیروهای عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن و حمایت از آنها جهت آمادگی برای آغاز حمله به عدن، تجهیزات نظامی جدید عربستان به شهر شقره در شرق شهر زنجبار رسیدند.

این اقدام یک روز پس از دیداری در مقر نیروهای ائتلاف عربی در شهر عدن و توافق نیروهای هادی و حزب اصلاح از یک سو و نیروهای شورای انتقالی تحت حمایت امارات از سوی دیگر با برقراری آرامش، کاهش تنش نظامی میان دو طرف و مهلت دادن به شورای انتقالی تا ظهر دوشنبه برای آغاز اجرای توافقنامه ریاض انجام شد.

در همین چارچوب مجاهد العتیبی، فرمانده نیروهای عربستانی در عدن پس از آنکه شورای انتقالی تاکید کرد اجرای بندهای توافقنامه ریاض به دست فرماندهانی از شوراست که عربستان بازگشت آنها را به عدن ممنوع کرده و نه به دست آنها، از دیدار با اعضای کمیته نظامی این شورا خودداری کرد.

با توجه به شکست تلاش‌های عربستان برای برقراری آرامش، اجبار شورای انتقالی جنوب به عقب‌نشینی از عدن و ابین، کنترل دوباره نیروهای هادی بر عدن، پایتخت موقت این دولت سطح تنش‌ها در یمن بالا رفته و این امر در هر لحظه‌ خطر بالا گرفتن شرایط نظامی را به همراه دارد.

همچنین صدها تن از طرفداران شورای انتقالی جنوب در جزیره سقطری این کشور واقع در اقیانوس هند با برپایی تظاهراتی کناره‌گیری رمزی محفوظ، استاندار سقطری و مسؤولان محلی تعیین شده از سوی هادی را خواستار شدند.

این تظاهرکنندگان که پرچم‌های جدایی‌طلبی را در دست داشتند، حزب اصلاح را به نابود کردن منافع عمومی در این جزیره متهم کردند.

این تظاهرات پس از بازداشت رهبران و طرفداران شورای انتقالی جنوب در این جزیره به دست مسؤولان محلی وابسته به دولت هادی شکل گرفت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری