شما اینجا هستید
استان ها » حفاظت از تپه باستانی “دوزده باغیر” شهر زرنق

احسن نیوز:

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از حفاظت از تپه باستانی “دوزده باغیر” شهر زرنق خبر داد.

احمد حمزه‌ زاده با اشاره به قدمت و ارزش تپه تاریخی “دوزده باغیر” شهر زرنق از توابع شهرستان هریس، اظهار کرد: در لایه‌نگاری‌هایی که پیش از این توسط تیم کاوش و باستان‌شناسی در این تپه باستانی صورت گرفته آثار، اشیا و آویزهایی از دوره‌های مختلف تاریخی به دست آمده که قدیمی‌ترین آنها سفال‌های مربوط به اواخر دوره نوسنگی یعنی حدود ۶۵۰۰ سال پیش است.

وی تاکید کرد: تپه باستانی زرنق یکی از مهم ترین مواریث تاریخی استان محسوب می شود که محوطه سازی آن جهت حفاظت بیشتر از این سایت تاریخی طی سال جاری در دستور کار این اداره کل قرار گرفته و تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه وسعت این سایت تاریخی را بیش از یک هکتار عنوان و به اقدامات انجام گرفته اشاره کرد و گفت: در راستای حفاظت از این سایت تاریخی بی بدیل جهت محوطه سازی اقداماتی نظیر اجرای دیوار سنگی، حصارکشی با فنس فلزی و نصب تابلو انجام گرفته و تا پایان سال جاری مراحل نهایی آن به اتمام خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره ‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی،حمزه زاده در خاتمه میزان سرمایه گذاری در این مرحله از حفاظت و ساماندهی محوطه تپه تاریخی “دوزده باغیر زرنق” را مبلغی بالغ بر ۵۲۰ میلیون ریال عنوان کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری