شما اینجا هستید
بین الملل » پرتاب «موفقیت‌آمیز» موشک فضایی چین

احسن نیوز:

خبرگزاری رسمی چین اعلام کرد این کشور نمونه موشک تازه‌ای را راهی فضا کرده که در برنامهٔ فضایی چین، در تأسیس یک ایستگاه فضایی و فرستادن فضانورد به سطح ماه نقشی کلیدی ایفا خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، طبق گزارش رسانه‌های دولتی چین، موشک لانگ مارچ بی‌۵ از پرتابگاه ونچانگ واقع در جزیرهٔ جنوبیِ هاینانِ چین راهی فضا شد و ۸ دقیقه بعد سفینهٔ بی‌سرنشین آن در مدار زمین قرار گرفت. این موشک بناست بعدها فضانوردان چینی را به ایستگاه فضاییِ در دستِ ساخت این کشور، و پس از آن به ماه ببرد.

به گزارش یورو نیوز، پرتاب این موشک ۵۴ متری که ۸۴۹ تن وزن دارد درحالی «موفقیت‌آمیز» بود که پرتاب دو موشک ۷‌اِی و ۳‌بی چین به‌ترتیب در ماه‌های مارس و آوریل امسال شکست خورده بود.

ایستگاه فضایی چین که تیان‌گونگ، یعنی «کاخ آسمانی» نام دارد بناست تا سال ۲۰۲۲ تکمیل شود و ظرفیت ۶ فضانورد را خواهد داشت. این ایستگاه از سه بخش تشکیل شده و علاوه بر محل زندگی و فعالیت فضانوردان، دو آزمایشگاه جداگانه را نیز شامل می‌شود.

چین نخستین کشوری بود که توانست در نیمهٔ پنهان ماه سطح‌نورد بنشاند، سطح‌نوردی که از زمان نشستن بر ماه در ژانویهٔ ۲۰۱۹ تا کنون ۴۵۰ متر مسیر را پیموده و آزموده است.

ایالات متحده همچنان تنها کشوری است که موفق شده است مستقیما به ماه فضانورد بفرستد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری