شما اینجا هستید
استان ها » کمبود ۱۹۰۰ معلم در چهارمحال و بختیاری

احسن نیوز:

ایسنا/چهارمحال و بختیاری مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با اشاره به کمبود حدود ۱۰۲۶ معلم در چهارمحال و بختیاری در سال گذشته، گفت: در سال‌جاری این عدد به ۱۹۰۰ نیرو رسیده است و روند افزایشی آمار کمبود معلم تا سال ۱۴۰۱ ادامه دارد.

فرحناز قائدامینی ۱۷ اردیبهشت در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری با اشاره به جایگاه معلمان در بحث تعلیم و تربیت، اظهار کرد: حدود یک‌میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر از دانش‌آموزان جهان پس از شیوع کرونا ویروس از نعمت آموزش حضوری محروم شدند، اما در کشور ما از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا ویروس آموزش به روش‌های مختلف آغاز شد.

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: از حدود ۱۵ میلیون دانش‌آموز کشور حدود ۱۱ میلیون به شبکه شاد متصل شدند و در استان ما نیز حدود ۷۶ درصد دانش‌آموزان به این شبکه متصل هستند، یکی از مزایای این شبکه ذخیره اطلاعات بارگذاری شده توسط معلمان است و دانش‌آموزان می‌توانند در زمان‌های مختلف به آن دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه ۲۰ گیگ اینترنت رایگان برای معلمان اختصاص پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم اینترنت شبکه شاد را برای رفاه حال دانش‌آموزان رایگان و با تقویت زیرساخت‌های ارتباطی مشکلات این شبکه را به مرور زمان رفع کنیم.

قائدامینی با بیان اینکه شبکه شاد تنها ابزار آموزشی در ایام تعطیلی مدارس نیست، یادآور شد: آموزش از طریق ۴ شبکه تلویزیونی، توزیع درسنامه، ‌CD و DVD  نیز از دیگر روش‌های مورد استفاده برای دانش‌آموزان از راه دور است، همچنین صدای مشاور از ساعت ۹ الی ۱۲ ظهر به سوألات دانش‌آموزان پاسخ می‌دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در خصوص مشکلات شبکه شاد، توضیح داد: این شبکه در ابتدای راه‌اندازی مشکلاتی را به همراه داشت، مشکلات احصا و به وزارتخانه ارسال شد، تعدادی از مشکلات حل شده است، این شبکه ظرفیت‌های بسیاری دارد و درصدد هستیم با رفع این مشکلات در پساکرونا نیز از این شبکه به عنوان یک مکمل آموزشی استفاده کنیم.

احتمال بازگشایی مدارس مناطق سفید در پایان اردیبهشت

وی با اشاره به موعد بازگشایی مدارس، گفت: احتمال بازگشایی مدارس در مناطقی که وضعیت سفید اعلام شود در پایان اردیبهشت وجود دارد، همچنین از ۱۷ خردادماه امتحانات نهایی پایه دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود.

قائدامینی اضافه کرد: باتوجه به اهمیت آموزش چهره به چهره در پایه اول دبستان در صورت بازگشایی مدارس قبل از آغاز سال تحصیلی مدارس در مهرماه یک دوره آموزشی مجزا برای این دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه شبکه آموزشی شاد مختص دانش‌آموزان است و امنیت بالایی دارد، عنوان کرد: حدود ۷۰ درصد محتوای آموزشی قبل از کرونا به دانش‌آموزان آموزش داده شده است و برای جبران عقب‌ماندگی تحصیلی در برخی از دروس برنامه‌هایی در نظر گرفته می‌شود.

نحوه آموزش دانش‌آموزان استثنایی

وی در خصوص آموزش دانش‌آموزان استثنایی در چهارمحال و بختیاری، بیان کرد: تعداد این دانش‌آموزان کم است و معلمان با حضور در مدارس و خانه‌های دانش‌آموزان آموزش مورد نیاز را به آن‌ها می‌دهند و برای والدین نیز بسته‌های آموزشی درنظر گرفته شده تا به امر آموزش فرزند خود در منزل بپردازند.

قائدامینی با اشاره به هزینه سرویس مدارس در ایام کرونا، عنوان کرد: این مشکل یکی از دغدغه‌های والدین و شرکت‌های حمل و نقل بود که با جلسات متعدد مقرر شد ۵۰ درصد هزینه سرویس توسط والدین تا پایان اردیبهشت پرداخت شود و اگر مدارس در خردادماه بازگشایی شد هزینه مازاد از والدین اخذ نشود، اگر والدین هزینه سرویس را به طور کامل پرداخت کرده باشند ۵۰ درصد هزینه سرویس در ماه اردیبهشت، فروردین و اسفند به آن‌ها عودت داده می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در ادامه با بیان اینکه بحث مسکن فرهنگیان در استان در حال پیگیری است، یادآور شد: حدود ۳ هزار و ۳۹۳ نفر درخواست مسکن دارند که برای تأمین مسکن جلسات متعددی با اداره‌کل راه و شهرسازی انجام شده است، این مسکن به معلمانی تعلق می‌گیرد که فاقد مسکن و از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشند.

آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری یک‌هزار و ۹۰۰ نیرو کمبود دارد

وی با اشاره به کمبود حدود ۱۰۲۶ معلم در چهارمحال و بختیاری در سال گذشته، گفت: در سال‌جاری این عدد به یک‌هزار و ۹۰۰ نیرو رسیده است و روند افزایشی آمار کمبود معلم تا سال ۱۴۰۱ ادامه دارد.

قائدامینی با بیان اینکه ۸۹ پروژه نیمه تمام فضای آموزشی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، اظهار کرد: سال گذشته ۹۰ میلیارد تومان اعتباری برای تکمیل این فضاها درنظر گرفته شد که از این مبلغ تنها ۲۷ میلیارد تومان اختصاص یافت و مابقی در حال جذب است که با این اعتبار ۳۷ فضای آموزشی تکمیل شد.

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری افزود: همچنین با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان تمام بخاری‌های نفتی مدارس جمع‌آوری شدند و تنها در چند نقطه که فاقد برق و گاز هستند بخاری نفتی وجود دارد.

وی تأکید کرد: حق و حقوق معلمان حق‌التدریس در ایام کرونا ویروس به طور کامل پرداخت می‌شود، درصدد هستیم به طور جدی تبدیل وضعیت معلمان حق‌التدریس را پیگیری کنیم.

قائدامینی از احداث دانشگاه فرهنگیان مرجع در چهارمحال و بختیاری در مساحتی بالغ در ۵۰ هکتار خبر داد و گفت: با احداث این مرکز استان قطب دانشگاه فرهنگیان می‌شود و طبق مصوبات ۵۰ درصد نیروهای پذیرش شده در این دانشگاه در استان به کارگیری می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با اشاره به اعتبار اختصاص یافته برای ضدعفونی مدارس در صورت بازگشایی پس از کرونا ویروس، بیان کرد: در ابتدای شیوع اعتباری بالغ بر ۲۷۰ میلیون تومان به حساب مدارس ۱۷ گانه واریز شد، در مرحله بعد نیز یک‌میلیارد و ۲۲ میلیون تومان به استان برای این امر اختصاص یافت، در صدد هستیم این اعتبار را برای خرید موادضدعفونی و وسایل حفاظتی به صورت یکجا هزینه کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: اسکان ۲۸۵ هزار و ۱۵۰ نفر از فرهنگیان در چهارمحال و بختیاری در سال گذشته، اعطای ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تسهیلات کم بهره به معلمان، به‌کارگیری ۳۸ سرباز معلم، پرداخت ۹۰ میلیارد پاداش بازنشستگی، احداث ۱۰۰ اتاق بازی در مدارس، پرداخت اضافه کار معلمان تا پایان فروردین و پوشش ۹۵ درصدی تحصیلی در استان از مهم‌ترین اقدامات آموزش پرورش چهارمحال و بختیاری در سال گذشته بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری