شما اینجا هستید
بین الملل » شکایت ژاپن از چین بابت نقض حریم دریایی

احسن نیوز:

ژاپن پس از ورود کشتی‌های چینی به آب‌های این سرزمین در نزدیکی جزایر مورد مناقشه میان دو کشور، اعتراض دیپلماتیک خود را به سفارت چین اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک وزارت امور خارجه ژاپن در یک شکایت‌نامه که به سفارت چین ارائه کرده است از نقض حریم دریایی این کشور توسط شناورهای چینی در نزدیکی جزایر مورد مناقشه سنکاکو شکایت کرد.

براساس اطلاعات بدست آمده از منابع متعدد خبرگزاری کیودو، ژاپن اعتراض دیپلماتیک خود علیه چین را به دلیل نقض حریم دریایی این کشور توسط شناورهای گشت‌زنی چین در نزدیکی جزایر مورد مناقشه دو کشور به سفارت چین ارائه کرده است.

در دو روز گذشته چهار کشتی گشت‌زنی چینی وارد حریم دریایی در آب‌های ژاپن شدند که سعی داشتند یک کشتی ماهیگیری ژاپنی توقیف کنند.

جزایر مورد نظر عامل به وجود آمدن درگیری‌های ارضی بین ژاپن و چین است. ژاپن مدعی است که از سال ۱۸۹۵ مالکیت این جزایر را در اختیار داشته است. چین نیز به نوبه خود ادعا کرده است که در نقشه‌های ژاپنی در حدود سال‌های ۱۷۸۳ و ۱۷۸۵ این جزایر به عنوان اراضی چین محسوب شده‌اند.

پس از جنگ جهانی دوم، این جزایر توسط ایالات متحده کنترل می‌شد که در سال ۱۹۷۲ به ژاپن واگذار شد. تایوان و سرزمین اصلی چین ادعا می‌کنند که ژاپن به طور غیرقانونی این جزایر را تصرف کرده است، در حالی که توکیو این ادعا را رد می‌کند و از دهه ۱۹۷۰ این جزایر را متعلق به ژاپن می‌داند. آب‌های اطراف این جزایر پر از مواد معدنی با ارزش می‌باشد.

این تنش‌ها پس از فروش این سه جزیره توسط دولت ژاپن در سال ۲۰۱۲ به یک مالک شخصی بالا گرفت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری