شما اینجا هستید
اقتصادی » ثبت بدترین عملکرد اقتصادی تاریخ منطقه یورو

احسن نیوز:

رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماه نخست امسال به پایین ترین سطح خود رسید.

به گزارش ایسنا، مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی اعلام کرد همان طور که پیش بینی می شد، تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها، رشد اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماهه نخست امسال به کمترین سطح خود از زمان تشکیل این منطقه رسیده است. طبق اعلام این مرکز متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سه ماهه پایانی سال قبل ۳.۸ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درصد کمتر شده است. 

به گفته این مرکز از سال ۱۹۹۵ تاکنون ثبت چنین رشد فصلی بی سابقه بوده است. در بین کشورهای مختلف بدترین عملکرد مربوط به فرانسه با منفی ۵.۸ درصد بوده است و پس از این کشور نیز اسلواکی با منفی ۵.۴ درصد و اسپانیا با منفی ۵.۲ درصد قرار دارند. در بین دیگر کشورهای عضو نیز رشد اقتصادی ایتالیا منفی ۴.۷ درصد و آلمان منفی ۲.۲ درصد اندازه گیری شده است. فنلاند با رشد مثبت ۰.۱ درصدی یکی از معدود کشورهای اروپایی بوده که سه ماهه نخست امسال را با رشد مثبت ۰.۱ درصدی به پایان رسانده است. 

از سوی دیگر میزان تجارت خارجی کشورهای عضو منطقه یورو در ماه مارس  نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت ۱۲.۱ درصدی مواجه شده و به ۱۵۳.۳ میلیارد یورو رسیده است. هم چنین نرخ اشتغال در سه ماهه نخست امسال در سطح منطقه یورو ۰.۲ درصد کمتر شده که این نخستین کاهش میزان اشتغال در این منطقه از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ تاکنون بوده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز میزان اشتغال ۱.۱ درصد کمتر شده است. 

لازم به ذکر است منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری