شما اینجا هستید
بین الملل » هشدار کره جنوبی به ژاپن درباره جزایر مورد مناقشه

احسن نیوز:

به نقل از فارس، کره جنوبی مطالب «کتاب سبز دیپلماتیک» ۲۰۲۰ وزارت خارجه ژاپن و ادعای آن مبنی بر تعلق جزایر مورد اختلاف بین دو کشور به توکیو را محکوم کرد و هشدار داد که به هر گونه اقدام تحریک آمیز در قبال این جزایر پاسخ جدی خواهد داد.

به نوشته «کوریا هرالد»، وزارت خارجه ژاپن در این کتاب جزایر مورد مناقشه با کره جنوبی در دریای شرقی را که سئول اسم آن را «دُکدو» می‌خواند، با نام ژاپنی «تاکشیما» اطلاق کرده و آن را «چه از منظر تاریخی و چه از منظر حقوق بین‌الملل، قلمرو ذاتی» ژاپن خوانده است.

طبق مطالب منتشر شده در این کتاب دیپلماتیک وزارت خارجه ژاپن، کره جنوبی «به صورت غیرقانونی جزایر (نام برده) را اشغال کرده است».

وزارت خارجه کره جنوبی در رد این اقدام، یک عضو ارشد سفارت ژاپن در کره جنوبی را احضار و مراتب اعتراض رسمی سئول را به وی ابلاغ کرد. این وزارتخانه از ژاپن خواست مطالب نادرست درج شده در این کتاب را اصلاح کند.

«کیم این چول» سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی در یک بیانیه اعلام کرد: «ما قویا به ژاپن به خاطر تکرار ادعاهای سرزمینی نادرستش در قبال دُکتو در کتاب دیپلماتیکش اعتراض کردیم، منطقه‌ای که مشخص است از نظر تاریخی، جغرافیایی و بین‌المللی قلمرو ذاتی ما است».

تنش تازه در روابط دو کشور در حالی صورت گرفته که روابط سئول و توکیو بر سر حکم اکتبر ۲۰۱۸ دادگاه عالی کره جنوبی برای پرداخت غرامت شرکتهای ژاپنی به خانواده های کُره‌ای در دوران استعمار ژاپن همچنان پابرجاست (جزئیات بیشتر).

ژاپن با رد رای دادگاه عالی کره جنوبی این حکم را نقض قوانین بین‌المللی خوانده و خواستار تغییر این رای شده چرا که به گفته توکیو، همه اختلافات بین دو کشور درباره این موضوع طبق توافق ۱۹۶۵ برطرف شده بود.
طبق گزارش رسانه‌های سئول، کره جنوبی کنترل جزایر دُکدو را از زمان شکست امپراطوری ژاپن در پایان جنگ جهانی دوم در اختیار دارد اما توکیو همواره مدعی تعلق این منطقه به ژاپن بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری