شما اینجا هستید
بین الملل » همه پرسی قانون اساسی روسیه ۱۱ تیر برگزار می‌شود

احسن نیوز:

به نقل از ایرنا؛ ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در نشستی با مقام‌های روسیه در فرمت کنفرانس ویدئویی این مطلب را عنوان کرد و گفت که این روز در روسیه تعطیل عمومی خواهد بود.

پوتین از استانداران و روسای مناطق روسیه خواست تا باتوجه به شرایط شیوع کرونا تمام شرایط لازم برای برگزاری همه پرسی قانون اساسی را فراهم کنند.

وی از شهروندان روس خواست تا در این همه پرسی برای تعیین اصلاحات در قانون اساسی روسیه و تعیین سرنوشت کشور خود مشارکت فعال کنند.

پوتین در مورد تعیین روز اول ماه جولای برای برگزاری همه پرسی قانون اساسی روسیه نیز گفت: این تاریخ اولا ازنظر حقوقی بدون عیب است، زیرا روز اول ماه ژوئن و یک ماه قبل از تعیین همه پرسی اعلام می‌شود.

وی افزود: ثانیا اینکه باتوجه به بهبودی وضع شیوع بیماری همه گیر کرونا، بدون خطر است.

رئیس جمهوری روسیه گفت: سلامتی مردم روسیه برای ما در اولویت قرار دارد. در مبارزه با شیوع کرونا ما از امکانات گسترده برخوردار هستیم.

پوتین افزود: یک ماه در پیش است و باید تدابیر بیشتر برای بهبودی وضعیت (شیوع کرونا) بکار گرفت.

گفتنی است، دادگاه قانون اساسی روسیه اسفند ماه سال ۹۸ در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح اصلاح قانون اساسی روسیه، ازنظر محتویات و مراحل تصویب با قانون اساسی مطابقت دارد و قاضی‌های دادگاه به این نتیجه رسیدند که طرح اصلاح قانون اساسی روسیه با فصل‌های اول، دوم و نهم این قانون مغایرت ندارد.

با اصلاح قانون اساسی روسیه ازجمله به پوتین امکان برای ادامه ریاست جمهوری پس از سال ۲۰۲۴ داده می‌شود.

از سوی دیگر در آن زمان، ۳۵۷ دانشمند، نویسنده، خبرنگار، وکیل و منتقد تئاتر در نامه‌ای سرگشاده، مخالفت خود را با اصلاح قانون اساسی روسیه اعلام کردند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری