شما اینجا هستید
بین الملل » واکنش جورج بوش به قتل جورج فلوید

احسن نیوز:

جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا قتل فجیع جورج فلوید به دست افسر سفید پوست این کشور را نشانه شکست تکان دهنده در مبارزه با نژادپرستی در این کشور دانست.

جورج بوش با صدور بیانیه‌ای، بدون اشاره به نام دونالد ترامپ از برخورد خشونت آمیز او با معترضان ضد نژاد پرستی انتقاد کرد و خواستار شنیدن شدن صدای معترضان شد. رئیس جمهور اسبق آمریکا با اشاره تلویحی به اقدام روز گذشته ماموران امنیتی برای پراکنده کردن معترضان اطراف کاخ سفید با گاز اشک آور برای باز کردن راه برای رفتن ترامپ به کلیسا گفت ارزش‌های آمریکا با بیرون راندن معترضان از میدان لافایت در مقابل کاخ سفید در تعارض است.

رئیس جمهور سابق آمریکا گفت تنها را برای دیدن صادقانه خود، گوش فرا دادن به صدای بسیاری از افرادی است که احساس رنج و اندوه می‌کنند. کسانیکه برای سرکوب این صدا‌ها تلاش می‌کنند.

بوش نسبت به قتل جورج فلوید و نحوه کشته شدن او به دست یک افسر سفید پوست ابراز نگرانی کرد و گفت سوالات نگران کننده‌ای پس از این حادثه مطرح می‌شود که باید به آنها پاسخ داده شود.

وی با تاکید بر شکست آمریکا در مبارزه با نژادپرستی گفت زمان آن رسیده که آمریکا شکست اندوه بار ما در این زمینه را باور کند. این شکستی تکان دهنده است وقتی آمریکایی-آفریقایی تبار‌های جوان مورد سرکوب و تهدید قرار می‌گیرند.

رئیس جمهور سابق آمریکا ضمن تاکید بر نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا گفت این حوادث غم انگیز در بستری از حوادث تراژدیک مشابه رخ می‌دهد و این سوال مطرح می‌شود که چگونه باید به نژادپرستی سیستماتیک در جامعه خود پایان دهیم.

از ابتدای اعتراضات ضد نژادپرستی در آمریکا، ترامپ خواهان برخورد جدی با معترضان شده و بر بکارگیری گارد ملی تاکید دارد. ترامپ پیش‌تر با اراذل و اوباش خواندن معترضان مدعی شد که ۸۰ درصد معترضان از خارج از ایالت مینه سوتا آمده اند. ادعایی که خیلی زود با استناد به گزارش زندان‌های این ایالت از معترضان بازداشتی تکذیب شد. رئیس جمهور آمریکا امروز مدعی شد اعتراضات این کشور کار اطرافیان جو بایدن است.

ترامپ دوشنبه شب خطاب به فرمانداران ایالتی گفت شما باید بر اوضاع مسلط شوید در غیر این صورت شبیه یک مشت احمق به نظر می‌رسید. باید معترضان را دستگیر و محاکمه کنید. تمام دنیا به سوختن ایستگاه پلیس مینیاپولیس خندید.

پلیس شهر مینیاپولیس هفته گذشته جورج فلوید، شهروند بی‌دفاع سیاه‌پوست را که مدعی بود «کلاهبرداری» کرده به شکل فجیعی خفه کرد و به قتل رساند. طبق ویدئویی که از قتل این تبعه سیاه‌پوست آمریکا منتشر شده، پلیس پس از توقف، او را به زمین می‌زند و در حالی که بر گردن او زانو زده است، دستانش را از پشت می‌بندد. در این لحظه فلوید فریاد می‌زند که نمی‌تواند «نفس بکشد» و التماس می‌کند که او را نکشند. اما بی‌توجهی پلیس به او و فشاری که به گردنش وارد می‌شود باعث خفگی این شهروند بی‌دفاع می‌شود.منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری