شما اینجا هستید
بین الملل » امضای توافق تقویت روابط نظامی بین هند و استرالیا

احسن نیوز:

همزمان با افزایش تنش‌ها با چین، هند و استرالیا دو توافق دو جانبه نظامی را با هدف تقویت روابط دفاعی بین خود امضا کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان، این توافق پس از نشست مجازی بین اسکات موریسون و نارندرا مودی، نخست وزیران استرالیا و هند امضا شده است.

مودی گفت: هند به صورت جامع و سریع به تقویت روابطش با استرالیا پایبند است. این امر برای دو کشور و منطقه هند – پاسیفیک و تمامی جهان مهم است. ما به نقش جامع، شکوهمند و باز هند و هند-پاسیفیک در منطقه متعهد هستیم.

توافق‌های “مدیریت پشتیبانی لجستیکی مشترک هند و استرالیا” و “مدیریت تحقق فناوری و علوم دفاعی” در حالی امضا شده که تنش‌ها در منطقه به دلیل اقدامات اخیر چین شدت گرفته است.

در بیانیه مشترک پس از نشست مجازی، هند و استرالیا اعلام کردند، دو کشور به اشتراک دیدگاه درباره یک منطقه هند–پاسیفیک مبتنی بر قوانین و آزاد و جامع پرداخته تا از آزادی عبور و مرور دریایی، پرواز آزادانه هواپیماها و همچنین استفاده صلح آمیز و مشترک از دریاها حمایت کنند.

چین مدعی مالکیت تمام دریای چین جنوبی با وسعیت ۱.۳ میلیون مایل مربع است و این درحالیست که بسیاری دیگر از کشورهای منطقه نیز مدعی مالکیت آن هستند و بابت اقدامات و رفتارهای پکن در منطقه شاکی‌اند.

امضای این توافق‌ها بین استرالیا و هند هم‌چنین در بحبوحه تنش‌ها در مرز میان هند و چین در کوهستان‌های هیمالیا صورت گرفته است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری