شما اینجا هستید
سیاسی » تاجگردون: کیفم را برمی‌دارم و از این مجلس می‌روم

احسن نیوز:

 به نقل از خبرآنلاین، اعتبارنامه تاجگردون به کمیسیون تحقیق ارجاع شد، تصمیمی که با اعتراض نماینده گچساران روبرو شد اما قالیباف آن را اقدامی قانونی دانست.

کلاف اعتبارنامه نماینده گچساران هر روز پیچیده‌تر می‌شود و به نظر می‌رسد مجلس یازدهم عزمش را جزم کرده است تا تاجگردون در مجلس نباشد.در جریان جلسه علنی امروز بعد از قرائت تائید اعتبارنامه دلخوش و محمدصالحی نوبت به اعتبارنامه تاجگردون رسید و مانند آن دو نماینده دیگر سخنگوی شعبه ۱۲ تائید اعتبارنامه اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در شعبه را قرار کرد اما همینکه قالیباف اعلام کرد آیا کسی اعتراضی دارد، علیرضا زاکانی نماینده قم با اخطار قانون اساسی به این موضوع اعتراض کرد و گفت: سمت نمایندگی قائل به شخص است و نمی‌توان آن را به شعبه واگذار کرد.

بعد از شنید این اخطار قالیباف که ریاست جلسه را به عهده داشت آن را وارد دانست و این اخطار را به رای گذاشت که ۱۶۰ نماینده با آن موافقت کردند و به این ترتیب اعتبارنامه نماینده گچساران به کمیسیون تحقیق ارجاع شد.

تاجگردون: کسی دیگر جای من بود این کار را می‌کردید؟

تاجگردون که در این روزها سکوت اختیار کرده بود در اعتراض به این رویه در تذکری اصل ۷۵ خطاب به قالیباف گفت: جناب آقای رئیس، من در انصاف و عدالت حضرتعالی و هیأت رئیسه با همه تذکرات شکی ندارم اما خواهش می‌کنم توجه فرمایید انتظار داشتم قبل از رأی‌گیری عنایتی داشته باشید اما اراده حضرتعالی و جمع حاضر بر این بود که این اخطار وارد تشخیص داده شود و به رأی گذاشته شود، برخلاف آنچه هیأت رئیسه اعلام کرد در خصوص رویه اعمال رأی شعبه در صحن علنی تا به امروز چیزی نگفته و توکل بر خدا کردم.

او گفت: دوستان عزیز فرآیندی را طی و مجموعه‌ای از اطلاعات را به شورای نگهبان دادند و پاسخ‌هایی دریافت کردند. آقای رئیس برخلاف تمام قوانین، آیین‌نامه‌ها، شعبه و نایب رئیس حضرتعالی پس از گذشت زمان اعتراضات به شورای محترم نگهبان نامه نوشتند، من وظیفه دارم از شورای نگهبان تشکر کنم چرا که بالاخره دوره اولم نیست که منتخب می‌شوم. در شعبه علیرغم اینکه قانون و آیین‌نامه اجازه نمی‌داد موضوعات بررسی و اعمال شد. همچنین خدمت شما رسیدم و سخنگویتان مصوبه‌تان را اعلام کردند.

تاجگردون خطاب به قالیباف گفت: من نمی‌دانم امروز بر اساس چه چیزی بر حضرتعالی اینطور محرز شد که این کار را انجام دهید. آیا اگر اشخاص دیگری در شعبه به آنها تذکر داده می‌شد یا به عبارت دیگری به آنها اعتراض می‌شد و امروز یک نفر دیگر می‌گفت من بر اعتراضم باقی هستم و آن یکی غلامرضا تاجگردون نبود که مظلومانه می‌خواهید در این مجلس با او برخورد کنید، آقای دکتر این رویه خوبی نیست.

و در نهایت غلامرضا تاجگردون تذکر خود را اینطور به پایان رساند: من نه داعیه ماندن دارم و نه تمایل به ماندن. یک کیف است که دستم می‌گیرم و از مجلس بیرون می‌روم، این شما هستید که باید در درگاه خداوند متعال روز قیامت و شب آخرت پاسخگوی اعمالتان باشید. دنیا گوشه کوچکی از نشان آخرت است، من در هر مقام و منصبی که باشم باید پاسخگوی هر احدالناسی از جامعه باشم، حتما هم در شعبه تحقیق حضور پیدا خواهم کرد اما خواهش می‌کنم به این بسنده نکنید، شما وظیفه دارید که شرع و قانون را رعایت کنید.

پاسخ قالیباف به تاجگردون


محمدباقر قالیباف که ریاست مجلس را به عهده داشت در پاسخ به تاجگردون گفت: من و هیأت رئیسه قسم یاد کرده‌ایم ضمن اینکه از شما هم می‌خواهم آئین‌نامه و قانون اساسی را رعایت کنید.

او گفت: وقتی اخطار قانون اساسی وجود دارد ما این اخطار را به رأی نمایندگان گذاشتیم که این موضوع دقیقا مُرّ آئین‌نامه است. شورای نگهبان شما را تأیید کرده است ضمن اینکه در شعبه هم بحث اعتبارنامه شما مطرح شده است در آئین‌نامه هم عنوان شده که باید در مجلس اتفاق نظر باشد که این موضوع را هم به رأی مجلس گذاشته‌ایم لذا شما باید به رأی مجلس احترام بگذارید.

تاجگردون گفت: بعد از اینکه اخطار قانون اساسی رأی آورد پرونده شما به کمیسیون تحقیق می‌رود و ۱۵ روز وقت است و شما می‌توانید نظرت خود را به آنها بگویید؛ کمیسیون تحقیق یا اعتبارنامه شما را تدیید می‌کند و یا رد اما اگر این اعتبارنامه رد شد موضوع مجددا به صحن می‌آید و شما در صحن وقت دارید اظهارنظر کنید سخنگوی شعبه هم می‌تواند اظهار نظر کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری