شما اینجا هستید
اقتصادی » مغز دولت روی موتور چاپ پول قفل کرده است

احسن نیوز:

به نقل از تسنیم، طهماسب مظاهری در مصاحبه با رادیو با بیان اینکه بانک مرکزی روزهای سختی را سپری می کند، اظهار کرد: حقیقت آن است بانک مرکزی سخت ترین روزهای خود را در دوران پس از انقلاب سپری می کند زیرا موتور تولید نقدینگی کماکان کار می کند و دولت برای تأمین نیازهای بودجه هیچ فکر مشخص و معنی داری غیر از چاپ پول ندارد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی درباره دیگر دلایل وضعیت موجود بازار ارز اظهار کرد: دولت برای تأمین نقدینگی خود و رفع نیازهای بودجه ای، نیم نگاهی به بازار سرمایه کرده که البته خیلی خطرناک است و اگر دولت این کاری را ادامه دهد، از قرض گرفتن از بانک مرکزی خطرناک تر است. زیرا هم شاهد رشد نقدینگی خواهیم بود و هم باعث آسیب رسیدن به اعتماد مردم به بازار سرمایه خواهد شد.

وی خطاب به دولت توصیه کرد: نقطه شروع همه اصلاحات در نظام اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه و رئیس جمهور است که برای تأمین نیازهای دولت تدبیری غیر از آنچه در این هفت سال دنبال کردند، بیندیشند.

مظاهری افزود: رئیس کل بانک مرکزی آمادگی دارد اقدامات اصلاحی را انجام دهد و برای این کار، باید بانک مرکزی را به حال خود بگذارند و اگر این کار انجام شود، بازار ارز یک آرامشی خواهد داشت. البته وقتی از آرامش بازار ارز سخن می گوییم، به این معنی نیست که قیمت ارز ثابت بماند بلکه شاهد تغییر با شیب ملایم و از همه مهم‌تر پیش‌بینی پذیر برای فعالان اقتصادی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در دوران مدیریت جدید، تعهدهای ارزی را خود را به زمان دیگری موکول نکرده است، عنوان کرد: بانک مرکزی چه در برابر تعهدات خارجی و چه در برابر تعهدات داخلی برای مردم و فعالین اقتصادی ایران، مسئولیت پذیر بوده است.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه به نظر می رسد دولت قصد دارد در یک سال آخر، نرخ ارز را به صورت دستوری کاهش دهد، اظهار کرد: دولت قصد دارد با فشار بر مدیریت بانک مرکزی مدعی شود نرخ ارز را کنترل کرده است تا فقط به عنوان آمار در کارنامه خود قرار دهد.

مظاهری تصریح کرد: توصیه ام به رئیس جمهور، معاون اول و سازمان برنامه و بودجه این است که برای آنکه نام نیکی از خودشان به جای بگذارند، فشار اداری و مدیریتی به رئیس کل بانک مرکزی نیاورند تا مجبور نشود خارج از توان خود کاری انجام دهد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری