شما اینجا هستید
اجتماعی » فارغ‌التحصیلی و بازنشستگی در اسلام معنا ندارد

احسن نیوز:

به گزارش خبرنگار مهر در قم، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی بعدازظهر پنجشنبه در درس اخلاق خود که با حضور تعدادی از فارغ التحصیلان جامعه المصطفی العالمیه و جمعی از طلاب و دانشجویان از سراسر کشور برگزار شد خطاب به فارغ‌التحصیلان جامعه المصطفی العالمیه اظهار داشت: اگر کسی فارغ التحصیل شد معنایش این نیست که از علم فاصله بگیرد، به خاطر اینکه در اسلام بحث بازنشستگی و فارغ التحصیلی راه ندارد.

وی تاکید کرد: ممکن است انسان سالخورده نتواند کارهای سنگینی انجام دهد اما انسان باید تا زمانی که زنده است کار و کوشش کند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع خاطرنشان کرد: اولین روزی که کسی گفت دیگر نیازی به تحقیق ندارد، جای مرگ او نشانه تیر قرار گرفته است.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی ضمن توصیه به فاصله نگرفتن از علم و کتاب، تصریح کرد: کسی که از حوزه یا دانشگاه فارغ التحصیل شد فقط به فکر این نباشد که کتاب تالیف کند و درس بگوید و مجلس و محفلی برگزار کند، به خاطر اینکه سخنرانی کردن و استاد حوزه و دانشگاه بودن کار آسانی است اما مردم را از جهنم ترساندن دشوار است.

مفسر بزرگ قرآن کریم تصریح کرد: اگر گفتند «العلماء ورثه الانبیاء» و تاکید کردند که باید درس بخوانیم باید این کارهای را انجام دهیم و به گونه‌ای باشیم که حرفهمایمان را باور و عمل کنیم تا بر دیگران تاثیرگذار باشد.

مردان الهی اهل بازیگری نیستند

وی با استنباط از قرآن کریم به فضیلت مردان با اخلاق اشاره کرد و افزود: مردان الهی نه به سمت لهو و لعب می‌روند و نه لهو و لعب قدرت آن را دارد که به سراغ مردان الهی بیاید و آنها را بفریبد، و نه شیطان می‌تواند با وسوسه و دسیسه وارد حرم امن قلب مردان الهی شود.

استاد برجسته حوزه علمیه تاکید کرد: ممکن است انسان با سعی و کوشش بتواند حق و باطل را تشخیص دهد، به خاطر اینکه تشخیص این دو، معیار علمی دارد اما تشخیص جدّ و بازی به دلیل نداشتن معیار علمی کار آسانی نیست.

مفسر بزرگ قرآن کریم با بیان اینکه یکی از ادله نیاز ما به رهبران الهی این است که دست بشر از تشخیص بازی و جدّ کوتاه است، یادآور شد: انبیای الهی و ائمه معصومین(ع) برای ما مشخص کردند که چه چیزی بازی و چه چیزی جدّی است.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در این زمینه اظهار داشت: در آیات نورانی آمده است که مردان الهی اهل بازی‌گری نیستند، یعنی نه کسی را بازی می‌دهند و نه کسی می‌تواند آنها را بازی دهد.

وی تاکید کرد: خود قرآن می‌فرماید که دنیا بازیچه است؛ در اینجا دو سئوال مطرح می‌شود. یکی این است که لهو و بازی چیست؟ جواب سئوال اول این است که اول و آخر دنیا بازی است. سئوال دوم این است که خدای سبحان دنیا را آفرید، در حالی که فرمود ما بازیگر نیستیم، پس برای چی این دنیا را که بازیچه است آفرید؟

دنیا بازیچه است

مرجع عالیقدر جهان تشیع تصریح کرد: دنیا بازیچه است و خداوند آفریدگار دنیاست، اما خداوند بازیگر نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان مثالی به تشریح بیشتر سئوال دوم پرداخت و تاکید کرد: اگر پدری، حکیم و دانشمند و محقق بود و برای کودک خودش اسباب بازی خرید، این پدر بازیگر نیست بلکه حکیم است و کودک را به بازی گرفتن حکمت است.

وی قرآن کریم را کتاب جدّی دانست و افزود: از اول تا آخر این کتاب الهی یک مطلب غیر جدّی پیدا نمی‌شود و اگر کسی قرآنی فکر کرد، انسان جدّی می‌شود.

تشریح نامه پنجم نهج‌البلاغه

آیت‌الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح نامه پنجم کتاب شریف نهج‌البلاغه پرداخت و تاکید کرد: بعد از جریان کشته شدن عثمان و حمله طلحه و زبیر و پیروزی امام علی علیه السلام در جنگ جمل، امیرالمومنین علیه السلام این نامه را خطاب به اشعث بن قیس والی آذربایجان نوشتند.

وی گفت: امیرالمومنین(ع) در این نامه خطاب به اشعث بن قیس نوشتند: وَ إِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَةٌ وَ أَنْتَ مُسْتَرْعًى لِمَنْ فَوْقَکَ لَیْسَ لَکَ أَنْ تَفْتَاتَ فِی رَعِیَّةٍ وَ لاَ تُخَاطِرَ إِلاَّ بِوَثِیقَةٍ وَ فِی یَدَیْکَ مَالٌ مِنْ مَالِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَنْتَ مِنْ خُزَّانِهِ حَتَّى تُسَلِّمَهُ إِلَیَّ وَ لَعَلِّی أَلاَّ أَکُونَ شَرَّ وُلاَتِکَ لَکَ.

مفسر قرآن کریم در تشریح این نامه اظهار داشت: امیرالمومنین(ع) به اشعث بن قیس گفتند: این سمتی که به تو دادیم وسیله ارتزاق تو نیست، بلکه امانتى است بر گردنت و تو تحت مراقبت مسئولان بالاتر از خود هستی، حق اخذ مالیات از رعیت را نداری و کاری را انجام بده که به تو دستور داده باشند. تو الان والی آذربایجان هستی و مقداری از بیت المال دست توست و تو مسئول هستی که این بیت المال را حفظ کنی تا تحویل من بدهی. امیدوارم که من هرگز مثل والی گذشته شرور نباشم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری